Smog už českým firmám způsobil škody za miliony

Praha – Už víc než týden dusí řadu českých měst smog. Aby se množství prachu v ovzduší dostalo do normálu, musí řada podniků omezovat výrobu, a tak už počítá ztráty. Zatím se pohybují v milionech korun. Největší omezení zasáhla těžký průmysl, a protože se počasí v příštích 10 dnech nijak výrazně zlepšit nemá, budou škody zřejmě mnohem větší. Na druhou stranu jsou ale i tací, co na nepříznivém počasí vydělávají.

Navzdory smogové situaci těchto dnů hospodářský výbor Poslanecké sněmovny parlamentu dnes nepodpořil vládní návrh zákona o ochraně ovzduší z dílny ministerstva životního prostředí, který je ve sněmovně ve druhém čtení. Ten mimo jiné počítá s tím, že poplatky za znečištění se budou postupně zvyšovat od roku 2017 do roku 2021 až na 3,5násobek současné sazby. V krajích měly hrát poplatky zásadní roli – měli financovat programy na snižování emisí škodlivých látek.

František Laudát, TOP 09: 

„Naše podniky jsou na rozdíl od okolních zatěžovány sankcí a do jisté míry ztrácejí konkurenční výhodu.“


Smog zasahuje do provozu řady českých firem. Vypořádat se musí například se stop stavem na převoz prašného materiálu, omezení práce v koksovnách nebo ocelárnách a povinným přechodem na čistší, ale taky dražší paliva. Náklady každým dnem, kdy se česká města probouzí do dusivého zamlženého rána, rostou. „Regulační opatření znamenají denně pro podnik ztrátu jednoho až dvou milionů korun,“ upozornila mluvčí AlcelorMittal Věra Breiová.

Smog komplikuje také provoz na letištích. Třeba České aerolinie musely kvůli snížené viditelnosti zrušit nebo odklonit už 20 letů. Tady se škody zatím šplhají do stovek tisíc.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Někde prašnou výrobu zastavit nelze

Škody ale nesčítají jen velké podniky, problémy doléhají i na menší firmy. Třeba Vápenka Čertovy schody musela odstavit jeden ze svých strojů v lomu. Úplně zastavit výrobu ale nemůže, ani když se smogová situace ještě zhorší. „Opětné najíždění pece by vneslo do ovzduší ještě více škodlivin,“ vysvětlil Libor Prokopec z Vápenky Čertovy schody.

Pokud bude počasí dál omezovat výrobu ve velkých firmách, česká ekonomika už to pocítí mnohem výrazněji. Ohroženy jsou hlavně podniky na severu Moravy na Ústecku a ve středních Čechách. „Budeme-li uvažovat těžký průmysl, který je hlavním znečišťovatelem životního prostředí, pak denní produkce dosahuje zhruba miliardy korun. Denní náklady na odstávku by velmi pravděpodobně dosahovaly stovek milionů korun,“ spočítal analytik společnosti Patria David Marek.

Lékárnám smog nahrává

Smog naopak přitáhl zákazníky do lékáren. Nejvíc jdou na odbyt vitamíny a taky ochranné roušky. A stoupá i zájem o samotný čistý vzduch - takzvané oxyoterapie. Zájemce při nich dýchá 93procentní kyslík.

I když se dnes ovzduší nad celou Českou republikou výrazně zlepšilo, meteorologové varují, že čerstvý a čistý vzduch venku hned tak nebude. „Výhledově by měla současná povětrnostní situace s dominantním inverzním charakterem trvat asi do 23. listopadu, potom je předpoklad, že se rozfouká jihozápadní vítr, který přinese do nížin oteplení, srážky, více oblačnosti a hlavně velmi dobré rozptylové podmínky,“ upozornil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.