Vláda USA si oddechla, dostala peníze na provoz

Washington – Kongres Spojených států schválil další financování vlády. Zdá se tedy, že zákonodárci se konečně shodli na výdajích kabinetu pro celý fiskální rok 2012, který končí příští rok v září. Ještě dnes v podvečer zákon podepsal i prezident Barack Obama. Bez schválení finančního plánu by americké administrativě v sobotu došly peníze na provoz. Dohoda ale stále ještě neznamená definitivní řešení situace ohledně financování vlády v současném fiskálním roce.

Nejprve republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů odhlasovala většinou 298 ku 121 hlasům zákonné opatření, které zajistí vládě, že nebude bez prostředků od soboty, kdy vyprší plán na její dočasné financování. Poté prošel text i demokraty ovládaným Senátem v poměru 70 ku 30 hlasům. „Je to jak závan čerstvého vzduchu v této sněmovně,“ řekl po hlasování republikánský poslanec Steven LaTourette.

Zákon řeší financování většiny vládních projektů do konce fiskálního roku, tedy do 1. října 2012. Na fungování některých vládních činností, například provozu ministerstva obrany, se ještě zákonodárci nedohodli. Schválený zákon zajistil peníze pro tyto obory jen do 16. prosince a poslanci a senátoři budou muset do té doby najít dohodu o jejich dalším provozu.

Kvůli politickým sporům v Kongresu, které vyvolávaly nejistotu ohledně financování vlády, v srpnu agentura Standard & Poor's vůbec poprvé snížila rating USA ze špičkového stupně AAA na AA+.