Řecko počítá v příštím roce se schodkem 5,4 procenta HDP

Atény – Deficit řeckého rozpočtu bude v příštím roce 5,4 procenta HDP. Číslo je navíc podmíněno tím, že se musí podařit uzavřít dohodu o odpuštění části dluhu, jak dnes řeckému parlamentu přiblížil staronový ministr financí Evangelis Venizelos. Pokud by se dohody dosáhnout nepodařilo, dosáhne deficit 6,7 procenta HDP. Eurozóna chce však po Aténách písemné záruky, že k reformám skutečně dojde. Jinak Řecko nedostane dalších osm miliard eur ze záchranného balíku, které potřebuje do půlky prosince.

Venizelos prohlásil, že vláda předpokládá silnější recesi, než se dosud očekávalo. Hospodářství se podle něj v roce 2012 propadne o 2,8 procenta. Předchozí kabinet Jorgose Papandrea, který kvůli hospodářské krizi padl, očekával pokles 2,5 procenta HDP. V letošním roce řecký deficit podle agentury Reuters odpovídá devíti procentům HDP.

Řecký ministr financí předpokládá, že parlament rozpočet schválí ještě před summitem zemí eurozóny, který je plánován na 9. prosince. Kvůli situaci se zadlužením se podle něj ještě dnes a v sobotu sejdou představitelé MMF a Evropské unie s řeckým premiérem Lukasem Papadimosem a s představiteli hlavních řeckých politických stran.

Splní Řecko evropské podmínky?

Nová řecká vláda Lukase Papadimose musí eurozóně podpisem zaručit, že dostojí svým závazkům. Podle konzervativců jsou ale požadavky unie příliš a může hrozit, že země ztratí svou suverenitu. Ministr financí Evangelis Venizelos hodlá ujednané podmínky splnit. A to i přestože připouští, že evropská záchrana možná Řecku stačit nebude.

Evangelos Venizelos, řecký ministr financí

„Pokud splníme všechny naše povinnosti ihned, rychle, zodpovědně a bez zakolísání tak, že Řecko zůstane v eurozóně a ta bude existovat dál, teprve tehdy pomine hrozba bankrotu a zhroucení našeho životního standardu.“


Atény se navíc zavázaly, že do konce listopadu předloží věřitelům definitivní návrhy na snížení soukromého dluhu na polovinu. Dohoda s investory je klíčovým pilířem druhého záchranného plánu pro Řecko. To od loňského května přežívá jen díky penězům z prvního balíku ve výši 110 miliard eur.

Evangelos Venizelos
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: SIMELA PANTZARTZI

Předpokládá se, že banky by měly Řekům odpustit jistinu dluhu v nominální hodnotě asi 100 miliard eur z celkového řeckého dluhu 360 miliard eur. Původně měly banky zemi odpustit 21 procent dluhů, na summitu lídrů eurozóny se ale minulý měsíc dohodlo, že se Řecku odpustí 50 procent.

Věřitelé Řecka si zvolí způsob výměny dluhopisů 

Podle Venizelose se navíc na řecké banky, které se zúčastní připravované výměny řeckých státních dluhopisů, budou vztahovat stejné podmínky jako na banky zahraniční. Věřitelé si také budou moci při výměně dluhopisů vybrat z více možností. „Nebudou jiné podmínky pro řecké a jiné podmínky pro zahraniční banky. Budou ale zřejmě existovat dvě, tři nebo čtyři možnosti výměny a každý si bude moci vybrat tu, která mu vyhovuje,“ vysvětlil ministr.

Současné dluhopisy budou věřitelé také vedle odpisu poloviny dluhů Řecka měnit za nové, které budou mít delší splatnost. Ministr zopakoval, že výměna dluhopisů musí být dobrovolná. Atény prý nemají v úmyslu podniknout jednostranný krok.