Do Ruská míří miliony imigrantů hledajících práci

Moskva - Rusko se stává zemí pracovních příležitostí. Obyvatelé z okolních států se do něj masivně stěhují za prací. Většinou jen krátkodobě a většina z nich ilegálně. V době krize a stoupající nezaměstnanosti se ovšem Rusové bojí, že jim cizinci bez dokumentů berou práci. Moskva proto přitvrdila v kontrolách firem.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Dmitry Beliakov

Z Tadžikistánu, Uzbekistánu nebo jiných zemí bývalých sovětských republik míří do Ruska miliony lidí. Chtějí sehnat práci, i když nekvalifikovanou a za málo peněz. Například na stavbě dálnice poblíž Moskvy vydělá dělník 30 až 40 tisíc rublů za pět měsíců práce. Čtyřicet tisíc rublů je necelých 25 tisíc korun. I přes nízký plat je v zemi tolik imigrantů, že je nikdo není schopný přesně spočítat. Obyvatelé sousedících států totiž můžou do Ruska často cestovat bez víza. Většina z nich si proto pracovní povolení vůbec nezařizuje.

Odhady počtu imigrantů se značně liší a pohybují se mezi osmi až dvanácti miliony. Z toho jen asi jeden a půl milionu může pracovat legálně. Ilegálové nabízejí firmám jasnou výhodu - dlouhé hodiny práce za nízký plat. Většinou si vydělávají na pozicích, které by běžní Rusové nepřijali. V době ekonomické recese a stoupající nezaměstnanosti se ale i tak Rusové bojí, že jim cizinci bez dokumentů berou práci. Moskva proto přitvrdila v kontrolách firem, které nelegální zaměstnance najímají.