Obchodníci před Vánocemi výrazně zlevnili hračky

Praha – Obchodníci před vánočními svátky zlevnili hračky až o 75 procent, přičemž nejvyšší průměrný pokles cen je u panenek, autíček, vláčků či letadélek. Lidé tak nyní mohou díky slevám při nákupu hraček ušetřit i několik stovek korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která patří mezi největší tuzemské distributory letáků obchodních řetězců. Kromě hraček ale mají letos o Vánocích táhnout také moderní technologie nebo vouchery ze slevových portálů.

Rozsah slev se u hraček pohybuje od čtyř do 75 procent. Analýza podle obchodní ředitelky České distribuční Michaly Malčikovové ukázala, že slevy na hračky se nejčastěji pohybují mezi 15 až 20 procenty. Na druhou stranu je také široká nabídka vyšších slev, a lidé tedy mohou ušetřit v průměru i 40 procent.

Obchodníci zlevňují panenky, autíčka i vláčky

Ve slevových letácích obchodníků lze nejčastěji najít panenky a jejich příslušenství, u nichž se průměrná sleva pohybuje na úrovni 17 procent. Pro chlapce naopak obchodní domy letos nejvíce zlevňují autíčka, vláčky či letadélka. Na těchto hračkách lze v průměru ušetřit 24 procent.

„Pokud rodiče například dceři koupí pět vybraných hraček v původní ceně zhruba 2 600 korun, tak po slevě za ně zaplatí 1 400 korun. Cena se tedy sníží téměř o polovinu. U chlapců lze pět vybraných dárků v původní ceně 3 200 korun koupit za 1 800 korun a ušetřit lze více než 40 procent,“ uvedla Malčikovová.

Ježíšek ve znamení moderních technologií i slevových serverů

Mezi hity letošních Vánoc budou podle obchodníků patřit plyšáci, kteří mrkají či zpívají, nebo třeba interaktivní karaoke. „Nejvíc se prodává mluvící Auto Smoky, taneční koberec a autodráhy,“ řekla ČT24 Tatiana Novotná z hračkářství Sparkys.

Pod stromečkem ale letos rozhodně nebudou jen hračky. Táhnou taky nejmodernější technologie – 3D televizory, ultratenké notebooky nebo tablety. „Letos protečou tímto trhem až tři miliardy korun. Minulý rok to bylo pár set milionů,“ upozornil Michal Menšík, jednatel společnosti Inveo.cz. Na slevových serverech jsou v kurzu hlavně wellness programy, dámská epilace a zážitky jako třeba jízda ve ferrari. A v dárkových obálkách letos nebudou jen zážitky. Téměř 14 procent Čechů chce totiž darovat peníze.

Češi chtějí utrácet za dárky víc než loni

Češi nehodlají výdaje za dárky omezit ani tváří v tvář blížícímu se zpomalení ekonomiky. Podle průzkumu společnosti Unilever hodlá káždý Čech investovat do dárků v průměru 3 578 korun. Více než třetina lidí se také chystá pořídit některé dárky až po svátcích a využít tak sezonní výprodeje.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové