Británie a Německo se rozcházejí v přístupu k řešení krize

Berlín – Británie a Německo chtějí intenzivně spolupracovat při řešení dluhové krize eurozóny, ve svém přístupu se nicméně do značné míry rozcházejí. Podle britského premiéra Davida Camerona Evropa potřebuje důvěryhodný firewall a musí do řešení krize zapojit všechny své instituce. Německá kancléřka místo toho prosazuje postupný boj s krizí a přístup „krok za krokem“.

„Britský požadavek, abychom použili velký objem palebné síly na obnovení důvěry v eurozónu, je oprávněný. Musíme si ale dát pozor na to, abychom nepředstírali, že máme sílu, kterou nemáme,“ upozornila Merkelová, která se obává reakce finančních trhů.

Cameron a Merkelová se tak na jednání v Berlíně shodli jen v základních premisách. Boj s krizí je podle nich prioritou. Při řešení by mohl pomoci silný vnitřní trh a členské země Evropské unie musí šetřit. Merkelová se v poslední době dostává pod stále větší tlak. K odvážnému boji s krizí ji tlačí i Evropská centrální banka.

0David Cameron

„Silná úspěšná Evropa je v zájmu nás všech. Potřebujeme vyřešit tuto krizi. Británie stejně jako Německo mají velké národní zájmy v tom, aby se krize rychle vyřešila.“


Británie dál odmítá daň z finančních transakcí

Merkelové a Cameronovi se nepodařilo nalézt shodu ani v otázce zavedení daně z finančních transakcí. Ta v tuto chvíli rozděluje Evropu. Zavedení daně před časem navrhla Evropská komise s tím, že je nezbytné, aby i finanční sektor, který se podílel na vzniku krize, přispěl svým dílem k jejímu řešení.

Británie spolu s Českou republikou patří ke kritikům zavedení daně z finančních transakcí. Návrhy na zavedení daně z finančních transakcí kritizují mimo jiné kvůli tomu, že by náklady spjaté s jejím zavedením podle nich v konečném důsledku zaplatili obyčejní spotřebitelé. Pokud by navíc k takové dani přistoupila pouze EU, a ne celý svět koordinovaně, pak by hrozilo, že se transakce přesunou jinam, dodávají s tím, že by to mohlo vést ke snížení konkurenceschopnosti Evropy.