Gazdík se nebrání progresi při katastrofickém scénáři

Praha – Pokud by se česká ekonomika dostala do hlubokého propadu, připouští šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík podle serveru Týden.cz zavedení progresivního zdanění. V mimořádně krizovém případě totiž podle něho ideologické základy musí ustoupit bezprostředně potřebným krokům. Strana přitom dosud pevné progresivní zdanění odmítala, ale podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jde pouze o zamyšlení pro případný katastrofický scénář.

Gazdík podle vyjádření pro Týden podmiňuje zdanění pro bohaté snížením ekonomiky například o pět procent. Daší pásmo daně by však podle něho nemělo významnější vliv na státní rozpočet. S progresivním zdaněním souhlasí spolukoaliční Věci veřejné, které ho mají v programu. Podle nich by ti, co si vydělají víc než čtyřnásobek průměrné mzdy, měli příjmy danit 25 procenty.

O přidávání daňových pásem však nechce slyšet ODS, podle které by zvýšení přímých daní mohlo situaci ještě zhoršit. Nejsilnější koaliční strana chce místo toho prosadit jednotnou daň 20 procent.

Ministr financí Kalousek v polovině roku připustil, že by byl ochotný na čas přísněji zdanit bohaté už od příštího roku výměnou za sjednocení daně z přidané hodnoty na 19 procentech. Věci veřejné ale s tak výrazným zvýšením základu nesouhlasily. „V rámci hledání kompromisu jsem byl ochoten nějakým instrumentem po časově omezenou dobu tu progresi zvýšit… Ne proto, že by to zachránilo veřejné rozpočty nebo že by to mělo ekonomickou logiku. Ale proto, že jsou období, ve kterých je dobré požádat lidi o vyšší míru solidarity,“ uvedl tehdy Kalousek.