Nafta je nejdražší v historii, předběhla i natural

Praha - Nafta je nejdražší v historii. Podle společnosti CCS minulý týden zdražila v průměru o 65 haléřů a dostala se tak nad 35 a půl koruny za litr. Cena Naturalu 95 vzrostla o 20 haléřů na 34,90 korun.

Nafta nebo benzín? Otázka, kterou si při výběru nového auta klade většina řidičů. Už zhruba měsíc za naftu zaplatí víc než za klasický natural a obě ceny se od sebe vzdalují čím dál víc. Stejně tak se zvětšují i rozdíly v cenách mezi jednotlivými pumpami. Nafta je nejdražší na jižní Moravě a v hlavním městě. Například na pražské jižní spojce stojí litr 37 korun 40 haléřů, tedy skoro o dvě koruny víc než je celostátní průměr. „Hlavním důvodem současné vysoké ceny nafty je především odlišné daňové zatížení proti roku 2008, protože spotřební daň je vyšší o jednu korunu na litr. Druhým závažným faktorem je oslabení koruny,“ uvedl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu. 

Drahé pohonné hmoty nahrávají obchodním řetězcům, které rovněž provozují čerpací stanice. Tesco, Globus, Albert nebo Makro totiž většinou drží ceny pod úrovní značkových pump. I u jejich benzínek se ale lidé snaží šetřit. Podle německého automotoklubu jsou na tom ovšem čeští řidiči ještě dobře. V okolních zemích je sice nafta levnější než benzín, pořád ale stojí víc než u nás. V Německu stojí litr nafty 38 korun, v Rakousku přes 36 korun. Naopak míň zaplatí Poláci a Slováci.

Video Rozhovor s Vojtěchem Hromířem
video

Rozhovor s Vojtěchem Hromířem