Klaus: Ratingové agentury mne nezajímají, nejsou hlasem božím

Praha - Prezident Václav Klaus v dnešním Právu kritizoval ratingové agentury. Reagoval přitom na včerejší článek Jana Kellera Inteligence a suverenita. Klaus nepovažuje hlas ratingových agentur za „hlas boží“. Jejich výstupy podle svých slov nikdy nečetl a jejich produkt považuje za „slabý, povrchní a analyticky neobhajitelný“. Podle Klause je Keller profesorem velmi „měkkého“ oboru zvaného sociologie a navíc ideologem ČSSD. Prezident zároveň varoval před případnými společensky korektními ratingovými agenturami unie.

Keller se ve svém článku zamýšlí nad tím, jak mohou brát lidé Klause vážně, když zároveň horuje pro českou suverenitu a zároveň je pro něj hlas ratingových agentur hlasem božím. „Nikdy mne nezajímaly. Nikdy mne neovlivňovaly. Nikdy jsem nechápal, že se podle nich někdo může orientovat,“ píše Klaus o agenturách ve své reakci na Kellerův komentář. 

Hrozbou jsou společensky korektní agentury unie

Prezident ve svém euroskepticismu upozorňuje, že nyní jsou strašákem potencionální ratingové agentury unie. „K ratingovým agenturám nevzhlížím. Horší budou 'nové', postmoderní, společensky korektní ratingové agentury, které si k obrazu svému hodlá vytvářet Evropská unie,“ obává se prezident. 

Václav Klaus, prezident ČR: 

„Ano, horuji pro českou suverenitu, protože suverenitu států považuji za naprosto nezbytný prvek racionálního uspořádání lidské společnosti.“


Agentura Fitch
Agentura Fitch

Brusel zatím vlastní agenturu nechce

Evropská komise navrhla před týdnem rozsáhlou reformu pravidel pro fungování ratingových agentur. Požaduje po nich větší transparentnost i větší soutěž. Podle komisaře Michela Barniera je rovněž nezbytné snížit závislost ekonomiky na jejich hodnocení. Vlastní agenturu ale Brusel vytvářet nechce. Nová pravidla by měla zajistit větší rozmanitost v sektoru, kterému v řadě aspektů nyní dominují tři americké agentury – Standard & Poor's, Moody's a Fitch. Agentury už teď křičí, že pokud nová pravidla vstoupí v platnost, ohrozí to kapitálové trhy i reálnou ekonomiku.

Pokud by agentury záměrně porušily pravidla nebo se dopustily výrazných nedbalostí, pak by měly mít podle návrhů investoři možnost hnát je k soudu. „Ratingy mají přímý dopad na trhy,“ zdůraznil Barnier. „Nejlepším opatřením ke zlepšení ratingového trhu je minimalizovat roli, kterou hrají ve finančních regulacích. V tomto bodě EU udělala zatím příliš málo,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel ekonomického sdružení Re-Define.

Standard & Poor's
Standard & Poor's

Francii byl omylem snížen rating

Agentury se v poslední době stávaly terčem kritiky. Naposledy Standard & Poor's, která omylem snížila rating Francii. Podle agentury to byla technická chyba a korekci dementovala.