Polovina živnostníků nemyslí na zítřek

Praha - Téměř polovina živnostníků vede své hospodaření stylem „co bude zítra, nebudu řešit dnes“. Podle jejich slov je za tím důvěra v opakující se činnost a věrnost stálých zákazníků. Na 22 procent živnostníků plánuje jen v krátkodobém a 18 procent ve střednědobém horizontu. Vyplývá to z průzkumu více než 600 respondentů, který si nechala zpracovat Poštovní spořitelna.

„Kdo neplánuje, neroste,“ okomentoval výsledky výkonný ředitel řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Pokud by se podnikatelé náhle ocitli ve finanční tísni, použili by podle průzkumu na neočekávané výdaje nejprve vlastní zdroje, poté bankovní úvěr a až pak by si půjčili peníze od rodiny a přátel. „Třetina dotázaných uvedla, že nemá peněz nazbyt, a proto nehodlá v brzké době do ničeho investovat,“ uvedl Pospíšil. Ostatní zvažují nákup zboží, vybavení provozovny nebo rozšíření podnikání.

Celkem 45 procent dotazovaných živnostníků využívá pro své podnikání stále jen osobní účet. Používání podnikatelského účtu udává 19 procent respondentů. Jejich podíl je vyšší u živnostníků, kteří mají podnikání jako svoji hlavní činnost, a také u těch, kteří z podnikání generují vyšší obrat.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zbylá třetina podnikajících má osobní a podnikatelský účet oddělený. Hlavním důvodem je podle jejich slov větší přehlednost toku finančních prostředků a snazší čerpání informací pro vedení účetnictví.

Přibližně 60 procent plateb v rámci podnikání se provádí bezhotovostně

Výsledky ukazují, že živnostníci s podnikatelským účtem mnohem častěji docházejí na pobočky bank a pracují s hotovostí. Na podnikatelský i osobní účet živnostníci nejčastěji vkládají své peníze jednou měsíčně.

Jednou týdně vkládá hotovost na účet 12 procent podnikatelů s osobním účtem, na podnikatelský účet vkládá své peníze se stejnou frekvencí 27 procent živnostníků.