Ekonomika USA rostla ve 3. čtvrtletí méně, než se očekávalo

Washington - Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí vzrostla o dvě procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Opravilo tak svůj rychlý odhad z minulého měsíce, podle kterého ekonomika stoupla o 2,5 procenta. Hospodářský růst nicméně i po revizi zrychlil z 1,3 procenta ve druhém čtvrtletí.

Motor ekonomiky Spojených států nastartoval – Američané opět utrácejí. Hospodářství pomohly i slušné investice. Na optimismus analytiků to ale nestačilo. Věřili, že bude tamní ekonomika růst o čtvrtinu rychleji. „Je to lehké zklamání, ale na druhou stranu je třeba vidět, že za tou revizí směrem dolů stál i pokles zásob, což je v podstatě i dobrá zpráva do budoucna, protože ty zásoby bude třeba doplňovat,“ řekl Jan Čermák, analytik ČSOB.

Luboš Mokráš, analytik, Česká spořitelna:

„Hlavní scénář je, že bude pokračovat růst podobným tempem, jaký jsme viděli ve druhém pololetí tohoto roku. Existují ovšem četná rizika, hlavním rizikem je evropská dluhová krize a její možný dopad na globální ekonomiku, ale existují i rizika ve Spojených státech.“


Agentura Reuters upozornila, že skladba revidované zprávy o hrubém domácím produktu, zejména silné spotřebitelské výdaje a první pokles podnikatelských zásob od konce roku 2009, vytváří podmínky pro rychlejší hospodářský růst v nynějším čtvrtletí.

Zemi sužují špatné zprávy z trhu práce. Devítiprocentní nezaměstnanost se totiž brzy může promítnout do ochoty spotřebitelů utrácet. Včerejší neshoda supervýboru o škrtání v rozpočtu navíc může spustit plošné okrajování sociálních dávek. To by maloobchod nepodpořilo. Patová situace mezi republikány a demokraty může navíc odradit investory.

To by ale nebyla dobrá zpráva pro Evropu, kterou trápí dluhová krize. Její největší tahoun Německo se totiž zadrhává a Spojené státy jako významný obchodní partner můžou její problémy částečně kompenzovat.

Čtvrté čtvrtletí se jeví nadějně
   
Dosavadní údaje podle agentury Reuters naznačují, že tempo růstu by ve čtvrtém čtvrtletí mohlo překročit tři procenta, což by představovalo nejlepší výsledek za jeden a půl roku.
   
Analytici předpokládali, že ministerstvo ponechá tempo růstu ve třetím čtvrtletí beze změny na 2,5 procenta. Tempo růstu spotřebitelských výdajů snížilo ministerstvo pouze nepatrně na 2,3 procenta z původně ohlášených 2,4 procenta.