Cestovní kancelář Thomas Cook se ocitla ve finančních problémech

Londýn - Rostoucí finanční problémy trápí i druhou největší evropskou cestovní kancelář Thomas Cook. Britská firma dnes oznámila, že usiluje o nové dohody s hlavními věřiteli. Podle agentury Reuters dokonce varovala, že by nemusela splnit podmínky svých půjček. Společnost, která ročně zajišťuje dovolenou zhruba 19 milionům zákazníků, nicméně zdůraznila, že pokračuje v běžném provozu.

„Letadla odlétají podle plánu, pobočky jsou otevřené a přijímáme rezervace,“ prohlásil prozatímní generální ředitel podniku Sam Weihagen. Ovšem podle analytiků by finanční problémy mohly zákazníky odradit, což by ještě zhoršilo vyhlídky kanceláře.

V důsledku dluhové krize v Evropě se Thomas Cook podobně jako další cestovní kanceláře potýká se slabou poptávkou. Firmu letos zasáhly rovněž negativní důsledky politických nepokojů v Egyptě a Tunisku a rozsáhlých záplav v Thajsku. Společnost měla ve čtvrtek představit hospodářské výsledky za uplynulý finanční rok, kvůli zhoršujícím se podmínkám však jejich zveřejnění odložila na neurčito.

„(Thomas Cook) čelí nejisté blízké budoucnosti, což by mohlo vést k výrazné ztrátě podílu na trhu,“ přiblížil analytik Wyn Ellis ze společnosti Numis Securities. Během dneška akcie firmy Thomas Cook, která zaměstnává zhruba 30 000 lidí, ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty.

I přesto je Weihagen přesvědčený, že budoucnost firmy není ohrožena. „Domnívám se, že je to silný podnik, který má skvělou budoucnost,“ prohlásil. „(Současné potíže) souvisí zejména se zhoršující se situací v Evropě, problémy v eurozóně a pomalejším oživením v našich destinacích na Blízkém východě a v severní Africe,“ doplnil.