Klíčová postava Sazky, správce Cupka, čelí exekuci

Praha - Jedna z ústředních postav prodeje zkrachovalé Sazky, insolvenční správce Josef Cupka, už zhruba rok čelí exekuci na svůj soukromý majetek. Neúspěšný uchazeč o Sazku, společnost Penta, je proto přesvědčen, že by měl ve funkci skončit. Cupka problém připouští, vzápětí ale dodává, že se ho několik měsíců snaží vyřešit. Ovšem naráží na liknavost soudů.      

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka má kvůli exekuci zablokované všechny nemovitosti. Důvodem je jeho předchozí angažmá ve funkci správce Harvardského průmyslového holdingu. Soud podle likvidátora vyhlásil na Cupku exekuci kvůli tomu, že po odchodu z funkce nevrátil holdingu originál klíčového dokumentu. Jde o smlouvu, na jejíž základě Viktor Kožený v minulosti z firmy vyvedl veškerý majetek. „Mám v ruce exekuci, která je platná, a trvám na tom, aby mi ty materiály vydal,“ říká likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častořál. 

Cupka obvinění odmítá

Cupka ale odmítá, že by cokoliv nevrátil. „To není pravda. Co jsme měli dát, to jsme dali a máme potvrzeno od exekutora, že jsme mu předali přesně to, co je v rozhodnutí soudu,“ uvádí Cupka, který kvůli exekuci nemůže disponovat ani dvěma byty na Vinohradech. O tom, jak celá exekuce dopadne, se rozhodne počátkem příštího roku. 

Městský soud v Praze ale potvrdil, že exekuce na současného správce Sazky stále trvá.  „Obvodní soud nepravomocně nevyhověl zastavení exekuce, proto my nyní projednáváme odvolání,“ upřesnila mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. 

Podle jednoho z věřitelů Sazky, společnosti Penta, kauza dokazuje, že Cupka by neměl setrvávat ve funkci insolvenčního správce. „Exekuce dokresluje, že pan Cupka nikdy neměl být do funkce jmenovaný,“ tvrdí mluvčí Penty Martin Danko. Za Cupku se však postavil předseda sdružení Sportovních svazů, akcionář a věřitel Sazky Zdeněk Ertl: „Určitě to s konkurzem vůbec nesouvisí. Jeho práce a práce jeho kanceláře byla velice dobrá.“ Cupku by mohl ze Sazky odvolat jen věřitelský výbor, kde má však většinovou podporu.