ČR hrozí sankce za nepřevedení pravidel telekomunikačních služeb

Brusel - Evropská komise dnes Česku a dalším patnácti státům Evropské unie pohrozila, že by je mohla pohnat před evropskou justici. Důvodem je, že tyto země zatím nepřevedly dohodnutá unijní pravidla týkající se telekomunikačních služeb. Šestnáct „hříšníků“, kteří normy nepřevedli nebo o tom neinformovali komisi, nyní budou mít dva měsíce na odpověď.

Státy na převedení unijních norem měly čas do května letošního roku. V Česku protahuje přijetí unijních pravidel v telekomunikacích zdlouhavé projednávání novely telekomunikačního zákona v Parlamentu. V současnosti mají novelu na stole senátoři, kteří chtějí prosadit její zpřesnění.

Členské státy, které nové právní předpisy plně neprovedou, riskují, že jejich případ bude předán Soudnímu dvoru EU a že jim budou uloženy finanční sankce.

Konkrétně se zmiňovaná unijní pravidla týkají například práva, aby lidé mohli změnit operátora během jednoho dne beze změny telefonního čísla. Mají také zajistit poskytování jasných informací o datových službách či větší ochranu osobních údajů.