Když chcete investovat netradičně

Praha - Akcie, dluhopisy ale v poslední době i zlato přidělávají investorům vrásky na čele. Existuje ale mnoho méně obvyklých a možná i lákavějších investic. Jednou z nich je kvalitní alkohol. A opravdu drahou láhev „ukořistil“ i jeden Čech. Jde o láhev z limitované edice koňaku Rémy Martin Louis XIII.. Její nový majitel za ni zaplatil půl milionu korun. A investice se mu vyplatila – teď už láhev stojí o sto tisíc víc.

Sklářům ve Francii trvalo 2 roky, než vůbec přišli na způsob, jak láhev vyfouknout z jednoho kusu skla a zachovat ji v celku, aniž by praskla. Zajímavostí bezpochyby je, že hrdlo lahve je zdobeno 24 karátovým zlatem. V takovém luxusu dostanou majitelé tři litry nápoje, který je složený z dvanácti set archivních koňaků. A za sto let bude mít stejnou chuť jako dnes.

Pro ty, kteří nechtějí do jedné lahve investovat rovnou půl milionu, existují i jiné možnosti – například víno. Podle odborníků ročně vydělává kolem deseti procent a hodnotu rozhodně neztrácí.

„Podíváme-li se do minulosti, tak při jakémkoliv pádu na akciových nebo jiných trzích hodnota vína pouze stagnovala, v žádném případě se nesnižovala,“ říká Zlatko Míčka, přední český odborník na obchodování s víny.

Za hodné investování se dá zcela jistě považovat

  • víno Chateau Lafite-Rothschild
  • šampaňské Perrier Jouet Belle Epoque de Blanc
  • whisky z palírny Macallan