Na dřívější odchod do důchodu můžou řečtí kadeřníci zapomenout

Atény - Denně jsou v kontaktu s barvami a přípravky na vlasy, mají pak problémy s dýcháním a krevním oběhem. Řeč je o kadeřnících. Ti řečtí mají nyní přijít o řadu výhod. Tamní Ministerstvo práce tuto profesi totiž vyškrtlo ze seznamu rizikových povolání. Řečtí kadeřníci se bouří a není se čemu divit: možnost jít předčasně do důchodu má skončit.

Nedostáváme žádné finanční kompenzace. Lidé s náročnou profesí, jako jsme my, si musí platit vyšší sociální pojištění, a pak můžeme odejít do důchodu o několik let dřív. Ale začínáme pracovat po vyučení, v patnácti letech, takže odsloužíme čtyřicet let, říká Gianna Panagiotopoulouová, řecká kadeřnice.

Mezi rizikové profese patří v Řecku ty, které v jiných evropských zemích platí za běžné. Nárok na odchod do důchodu ve třiapadesáti letech měli například i asistenti v parních lázních, pokojské, nebo lidé, kteří v rádiu kontrolují kvalitu zvuku. Změna se dotkne více než sto šedesáti tisíc lidí.

Gianna Panagiotopoulouová

Když se v Řecku něco změní, už se to nikdy nevrátí zpátky. Vždycky to znamená změnu k horšímu.


Řecko provádí změny v sociální politice kvůli další půjčce ve výši sto třicet miliard eur, kterou eurozóna a Mezinárodní měnový fond předběžně schválily v říjnu. Bez nich by zemi hrozil propad do bankrotu ještě před Vánoci.