Dárky z ciziny nemusí dorazit včas, objednávejte do 5. prosince

Praha – V Americe vrcholí výprodeje, které se už v pondělí přesunou do internetových obchodů. Ten, kdo chce letos pořídit vánoční dárky v zahraničí a nechat si je poslat domů, by to ovšem měl stihnout do začátku prosince. Dodávky zboží ze zámoří do Česka totiž zpozdí jejich proclívání a danění.

5. prosince 2011 – absolutně nejzazší datum pro objednání zboží ze zámoří. Třeba z Ameriky do Česka sice doputuje balík za deset dní, jenže na poště nastává další zdržení. „Změna systému DPH zvýšila počet zásilek, které je nutné přímo zkontrolovat,“ informoval Jiří Barták, mluvčí Generálního ředitelství cel. 

Každý balík bude zrentgenován

Ačkoliv celníci i pošťáci posílili stavy, už teď jsou zahraničními balíky doslova zahlceni. Jen v listopadu jich do poštovních skladů přišlo 750 tisíc. A u každého z nich se musí zjistit, jestli nepodléhá dani. Pracovníci české pošty proto všechny zásilky rentgenují. Pokud je v balíku něco jiného, než je deklarováno, mohou jej otevřít. Ve snaze ušetřit na dani se totiž lidé často domluví s obchodníkem, aby cenu zásilky podhodnotil, nesprávně popsal její obsah nebo balík označil jako osobní dárek. Třeba pro asijské obchody je to běžná praxe. 

„Zboží je deklarováno jako dárek, přitom je to jednoznačně internetový obchod. Vnitřní kontrola je proto prováděna za účelem zjištění obsahu zboží,“ uvedl Přemysl Šámal, vedoucí vyměňovací pošty. Podle ceny balíku se totiž počítá daň. Pokud je odesílatelem obchod, stačí, aby byla cena zboží vyšší než 22 eur. Pokud jej poslala soukromá osoba, je to 45 eur. K určení daně pošta často potřebuje doklady – například fakturu za zboží. A právě tady nastává problém. „Těch případů je denně na desítky, kdy nejsou dodány požadované dokumenty nebo je dodáno jen torzo požadovaných dokumentů,“ řekl Šámal. 

Balík pak zůstane ve skladu. Každý týden se jich takto zdrží zhruba 250. Urychlit cestu zásilky může i výběr internetového obchodu. „Některé obchody rovnou vyřeší i proclení v České republice, takže to zboží dorazí bez problémů,“ informoval Jan Lodl, počítačový odborník. 

V tuto chvíli se v zahraničí stále vyplatí nákupy dražšího a značkového zboží. Třeba zaslání nové verze čtečky knih vyjde i po započtení cla a DPH o třetinu levněji než v Česku.