Rychlý internet „přifrčí“ i do Libérie

Libérie - Další africkou zemí, která se dostane k rychlému internetu z Evropy, je Libérie. Umožní jí to podmořský kabel s optickými vlákny, který povede až do jižní Afriky. Cestou propojí 23 zemí černého kontinentu. Projekt asi za 700 milionů dolarů uskuteční dvacetičlenné konsorcium v čele s francouzským Telecomem.

Přivést Evropu k břehům Afriky, tak se dá přeložit název projektu, který začal loni v létě. Po dokončení v roce 2012 má mít podmořský kabel víc než 17 000 kilometrů. Zatím poslední stanicí, kam bude internet proudit, je liberijská metropole Monrovia.

V internetové kavárně v centru Monrovie, byli klienti zvyklí vypít kávu i dvě, než se proklikali emaily nebo facebookem. Teď lidem káva nestihne ani vystydnout. Připojení by mělo být čtyřikrát rychlejší a hlavně spolehlivější. Liberijská vláda věří, že to zemi výrazně pomůže v přístupu ke vzdělání, zdravotní péči i podnikání.

„S optickým vláknem se dostaneme k opravdu rychlému internetu. Budeme moci bezpečně stahovat data, připojit se na skype nebo sledovat televizi. Je to jako najet z okresní silnice na dálnici,“ říká journalista Orlind Cooper.


Rychlejší připojení k internetu ocení především univerzity, lékaři či základní a střední školy. Přístup k on-line výzkumům, projektům a rychlejší zdroje informací jsou pro lidi klíčové. To, co je pro Evropany už nějaký rok samozřejmostí, je pro Libérii a další africké země luxus. Nyní by se to mohlo změnit.

Za všechno se ale musí zaplatit. A Liberijci o tom moc dobře vědí. Za internet totiž teď platí téměř 3 000 korun měsíčně, což je dvojnásobek ceny v okolních zemích závislých na satelitním připojení. Oproti jiným rozvojovým státům ve světě je to až desetkrát tolik. Nový internet bude určitě rychlejší, jestli však zlevní, je otázkou.

Rostoucí ekonomika a nové technologie mají být trumfem znovuzvolené prezidentky Ellen Johnson-Sirleafovét. Růst má být postaven na těžbě dřeva, železa, produkci palmového oleje a právě na rychlém internetu.