Indičtí obchodníci chtějí odradit nadnárodní řetězce

Lakhnaú - Tisíce obchodníků v Indii vyšly do ulic. Nesouhlasí s novým opatřením vlády, které nadnárodním řetězcům umožní vlastnit i většinové podíly v místních supermarketech. Bojí se ostré konkurence, která je může zlikvidovat.

Demonstranti ovládli stát Uttarpradéš na severu Indie. Vláda chce otevřít pro zahraniční investory velmi zajímavý maloobchodní trh, kde se točí 450 miliard dolarů ročně. A obchodníci se teď bojí o svou budoucnost. 

Vinod Gupta, obchodník

„Přišli jsme za místním zástupcem a řekli mu, že společnosti jako Wal-Mart naší zemi poškodí a způsobí spory mezi obchody. Když tyto firmy vstoupí na náš trh zlikvidujete to místní obchodníky. Ministra jsme požádali, aby zakázal nadnárodním řetězcům vlastnit pobočky v Indii.“ 


Podle majitelů obchodů je aktuální reforma výsměchem, protože jde proti dalšímu plánu vlády vytvořit 10 milionů pracovních míst. Obchodníci budou muset modernizovat, aby v zahraniční konkurenci obstáli, a proto začnou propouštět. Maloobchod je po zemědělství druhým největším zaměstnavatelem v Indii. Kabinet naopak slibuje víc pracovních příležitostí a pomalejší zdražování potravin. 

„Přímé zahraniční investice do maloobchodu schválila vláda a já to respektuji. Nicméně, premiéra požádám, aby pocity a postoje obchodníků ještě zvážil,“ říká ministr uhelného průmyslu a zastupitel města Kánpur Sriprakaš Jaiswal. 

Podle místních médií však budou mít indické spolkové státy právo veta a o vstupu řetězců na jejich trhy rozhodnou samy. Investoři tak mohou přijít o zajímavé regiony, které vede opozice. Mezi ně patří například i západoindický Gudžarát.