Belgie: Trh se uklidnil, úrok za nové dluhopisy stoupl

Brusel - Belgie dnes musela zaplatit za nové státní dluhopisy výrazně vyšší úrok než dřív. Jeho úroveň se přiblížila šesti procentům. Na sekundárním trhu dluhopisů se situace uklidnila a výnosy, které investoři za držení belgického dluhu požadují, klesly.

Belgie sice prodejem nových desetiletých dluhopisů snadno získala dvě miliardy eur (51,4 miliardy korun), výnos nové obligace však vzrostl na 5,66 procenta. V mezidobí výrazně vzrostly výnosy dluhopisů Belgie i dalších zemí eurozóny. Dnešní aukce následovala poté, co agentura Standard & Poor´s snížila hlavní úvěrovou známku Belgie o jeden stupeň na AA z dosavadních AA+. Ke snížení ratingu vedly agenturu obavy ze zvyšování státního dluhu a neschopnost politických stran dohodnout se na nové vládě.

O víkendu se belgické parlamentní strany dohodly na rozpočtu pro příští rok, který má snížit státní deficit na 2,8 procenta hrubého domácího produktu. Tím se otevřela cesta ke vzniku nové vlády, na kterou se čeká už půldruhého roku.

Víkendová dohoda vedla na sekundárním trhu k poklesu výnosů belgických obligací. Výnos starších desetiletých dluhopisů klesl o zhruba čtvrtinu procentního bodu na 5,68 procenta. Úvěrové náklady Belgie se minulý týden v obavách ze šíření dluhové krize do dalších zemí eurozóny výrazně zvýšily. Výnos desetiletých státních dluhopisů stoupl za týden o celý procentní bod - do blízkosti šesti procent.