„Zbohatlé“ kraje možná přijdou o miliardy z evropských fondů

Praha - Třem českým krajům hrozí, že po roce 2014 přijdou o miliardy korun z evropských fondů. Přestože k dotacím budou mít přístup i nadále, bude to v menším rozsahu a za horších podmínek. Podle dnešních Lidových novin může výpadek příjmů postihnout Středočeský a Jihomoravský kraj a kraj Vysočinu. Důvodem bude jejich „zbohatnutí“ po aktuálním přepočítání výše hrubého domácího produktu.

Jmenované tři regiony jsou podle posledních údajů unijního statistického úřadu na 74 procentech evropského průměru. Pokud ale překročí laťku 75 procent průměrné výše HDP na obyvatele, Evropská unie už k nim nebude tak štědrá jako dosud. Riziko je vyšší v případě Středočeského kraje. „Přehoupnutí se nad 75procentní hranici reálně hrozí středním Čechám,“ prohlásila Jana Jabůrková, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.

Český statistický úřad zatím zveřejnil jen údaj o přepočteném HDP za celý stát, který narostl o zhruba čtyři procenta. Do statistik se nyní podle nových unijních pravidel započítávají i odhady šedé ekonomiky, tedy třeba příjmy z prodeje drog, prostituce a práce načerno.

Ve středu pak mají statistici prozradit, jak se pozice českých krajů po revizi HDP změnila. Závazné ale budou až hodnoty, které zveřejní v polovině prosince evropský statistický úřad Eurostat.