Forbes: Škodovka chystá nový terénní vůz

Praha – Mladoboleslavská Škoda Auto plánuje rozjet výrobu nového terénního automobilu, který má být o třídu větší než model Yeti. V rozhovoru pro magazín Forbes to prohlásil šéf automobilky Winfried Vahland. Je to poprvé, kdy někdo z vedení Škodovky potvrdil dřívější spekulace. Nové auto typu SUV by podle Vahlanda mělo konkurovat vozům, jako je například Kia Sorento, která je o půl metru delší než Yeti a v základní verzi stojí bezmála 600 tisíc korun.

Vývoj nové škodovky je teprve na začátku. Na trhu se objeví nejdřív za pět let. „Napřed musíme obměnit všechno to, co teď máme. To je priorita. Čili větší SUV asi nepřijde na řadu úplně hned, ale zároveň není ani úplně v nedohlednu,“ uvedl Vahland v rozhovoru pro nové vydání Forbesu, které vychází tento čtvrtek. Vývoj nového terénního vozu souvisí s plány na další expanzi Škodovky. Poptávka po terénních autech totiž roste všude ve světě včetně Ruska a Číny, tedy trhů, na kterých chce Škoda Auto růst.

Škoda se v inovacích činí

Škoda Auto nedávno přišla také s další novinkou – městským vozem Citigo. Do konce roku dodá tuzemským zákazníkům zhruba 500 automobilů tohoto typu. Během dvou týdnů přitom prodejci přijali již téměř 1 000 závazných objednávek. „Dodávky prvních vozů Citigo zákazníkům v České republice již začaly. Největšímu zájmu se zatím těší Citigo v provedení Ambition s motorem 1,0/44 kW v barevné kombinaci červená Tornado,“ shrnul vedoucí regionu ČR Škody Petr Pečenka. První majitelkou je řidička ze Znojemska.

Model Citigo je jedním z pilířů růstové strategie značky do roku 2018, v rámci které chce zdvojnásobit prodej na 1,5 milionu aut. Automobilka nejmenším modelem zároveň vstoupila do zcela nového segmentu městských vozů. V příštím roce má přijít na tuzemský trh nový model Rapid, který se rozměry řadí mezi Fabii a Octavii, a ve druhé polovině roku zřejmě i třetí generace Octavie.

Cena základní verze Škody Citigo začíná na 179 900 Kč. V současnosti firma ale nabízí i dražší výbavové stupně Ambition a Elegance od 194 900 Kč, respektive 209 900 Kč. Nižší výbavový stupeň Active a pětidveřová karoserie se do nabídky dostanou až v příštím roce. Na minimálním půdorysu nabízí Citigo místo pro čtyři cestující a jejich zavazadla. S délkou 3,56 metru, šířkou 1,65 metru a výškou 1,48 metru patří mezi nejkompaktnější malé městské vozy na trhu. Objem zavazadlového prostoru je 251 litrů, což je nejvíce ve třídě. Sklopením opěradel zadních sedadel vzroste tento objem na 951 litrů.