ČSÚ: Jíme méně ovoce, zeleniny, masa i mléčných výrobků

Praha – Češi se loni uskromnili. Jedli méně masa, mléčných výrobků, ovoce i zeleniny. Snížila se také spotřeba alkoholu a cigaret. Mezi nečetné výjimky, jejichž průměrná spotřeba rostla, patřily brambory, oleje a tuky. Průzkum provedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Maso 

Průměrná spotřeba masa klesla meziročně o 3,5 procenta na 75,9 kilogramu na osobu a rok. Šlo zejména o drůbeží maso, jehož spotřeba byla meziročně nižší o 14 procent (21,4 kilogramu na osobu a rok). Pokles byl do určité míry kompenzován zvýšením spotřeby vepřového o 0,7 kilogramu na 41,6 kg na osobu. Jedlo se také méně ryb než v roce 2009.

Mléko a mléčné výrobky

Mléka a mléčných výrobků loni lidé zkonzumovali o 2,3 procenta méně než v roce 2009, kdy jejich průměrná spotřeba dosáhla 237 kilogramů na hlavu.

Ovoce a zelenina 

Jíme i méně ovoce a zeleniny. Spotřeba ovoce klesla o sedm procent na 84 kilogramů a zeleniny o dvě procenta na 80 kilogramů.

Brambory, oleje a tuky 

Spotřeba brambor stoupla proti předchozímu roku o 3,7 procenta na 67,3 kg. Spotřeba olejů a tuků se zvýšila o necelá dvě procenta na 26 kilogramů na osobu.

Nakupování
Nakupování

Češi loni omezili spotřebu potravin a ostatních výrobků především kvůli vyšším cenám a hospodářské krizi. „Bylo to znát hlavně ve větších prodejnách, jako jsou supermarkety. U některých obchodních řetězců byl pokles opravdu razantní,“ uvedl Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Lidé omezili také pití alkoholických nápojů. Jejich průměrná spotřeba vyjádřená v hodnotě čistého lihu se meziročně snížila o 5,5 procenta. Naopak u vína konzumace vzrostla. Průměrná spotřeba cigaret na osobu loni klesla o 43 kusů na 2028.

Co s cenou potravin udělá zvýšení spodní sazby DPH o 4 procenta

„Pokud v budoucnu nedojde ke zdražení výrobků, půjde dolů kvalita,“ říká Miroslav Koberna, ředitel Potravinářské komory ČR.