Rehn: Eurozónu čeká hlubší integrace, nebo postupný rozklad

Brusel - Eurozóna buď podstoupí hlubší integrační proces, nebo musí akceptovat, že ji čeká postupný rozpad. Před členy Evropského parlamentu to dnes řekl komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Současnou dluhovou krizi a její dopady podle něj nevyřeší ani okamžitá změna smlouvy o EU.

„Hospodářská a měnová unie se buď přes mnohem hlubší integraci dokončí, nebo budeme muset akceptovat postupný rozklad evropského integračního procesu, který trval více než půl století,“ zdůraznil Rehn. Integrace lze podle něj ale dosáhnout jedině na základě jednotného právního rámce.

Hlubší integrace pak bude mít podle Rehna zásadní význam i do budoucna. Pokud se podaří vytvořit unii stability, bude podle něj možné zabránit dalším krizím v budoucnu. Budoucím krizím se ale podle něj dá zabránit, pokud se vytvoří reálná unie stability.

Euro má před sebou 10 dní klíčových pro svou záchranu

Eurokomisař pro měnové záležitosti dnes mimo jiné také zdůraznil, že Evropa má před sebou 10 dní, které budou klíčové pro záchranu eurozóny. Měnová unie podle něj musí přistoupit k dohodnutému navýšení palebné síly eurovalu a mohla by se také obrátit na Mezinárodní měnový fond s žádostí o další pomoc v boji proti krizi.

Olli Rehn

„Vstupujeme nyní do kritického 10denního období pro dokončení a úspěšného zavření evropské odpovědi na krizi.“


Ministři financí se v úterý v noci dohodli na detailech plánu na posílení eurovalu pomocí pákového efektu. Kvůli rapidně zhoršujícím se podmínkám na finančních trzích nicméně neupřesnili, o kolik by se měla palebná síla fondu zvýšit.