Kalousek: Po rozpadu eurozóny by Česko čekal boj o přežití

Praha - Pokud dojde k rozpadu eurozóny, budou se muset prolomit všechna ideologická tabu - jak daňová, tak ta o sociálním státu. Tvrdí to Miroslav Kalousek v dnešním Právu. Vzdát bychom se museli i některých standardů. Ministr financí si pád eura nepřeje, zároveň ho ale nevidí jako nereálný. Vyjádření přichází ve chvíli, kdy se nadnárodní firmy připravují na rozpad eurozóny a centrální banka se chystá tisknout další eurobankovky.

„Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit,“ prohlásil Kalousek při setkání se starosty středočeských obcí v Praze.

Krach eura by podle ministra financí s sebou stáhl i Česko. V té chvíli by všechny demokratické strany musely nechat vzájemných půtek a společně bojovat o přežití země, míní Kalousek. „V takovém případě by musely padnout všechna tabu, která běžně politické strany ve svých programech drží a o které zápasí,“ dodal.

Ministr zároveň dodal, že si pád eura rozhodně nepřeje. „Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli se všechny demokratické strany musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci,“ dodal.

Sociální demokraté za Kalouskovými slovy vidí alibismus. Prý se jen snaží zakrýt problém, který se mu po novém roce vrátí jako bumerang. Tím je podle nich rozpočet stojící na nereálných parametrech.

Resort financí počítá se třemi scénáři vývoje české ekonomiky

Ministerstvo zatím počítá se třemi scénáři vývoje ekonomiky, při pádu eura by se ale Česko podle expertů ani do této stupnice nevešlo. Krizový scénář by na svých peněženkách ale pocítili úplně všichni. Někteří by skončili bez práce, jiné by nepotěšil pohled na výplatní pásky. Snižovaly by se dávky a důchody.

Vývoje scénáře české ekonomiky
Zdroj: ČT24

Jiří Kunert, ředitel UniCredit Bank, bývalý člen NERV

„ČR není osamocený ostrov a vliv eura na českou ekonomiku by byl velký. Hlasy, které říkají, že by se nic nestalo, jsou prázdné a falešné.“


Někteří zahraniční bankéři už dokonce radí, jak na krachu eura vydělat. Vyplatit by se měly investice do německých dluhopisů nebo rovnou sázka třeba na švýcarský frank.