Mezi cenami nafty a benzinu se rozevírají nůžky

Praha - Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu pohybovaly různě. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se v průměru snížila o čtyři haléře na 35,13 koruny za litr. Motorová nafta naopak podražila, a to o sedm haléřů na 35,63 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Cena benzinu Special 91 stagnovala, řidiči ho v průměru kupovali za 34,57 koruny za litr. Plyn LPG stál v porovnání s předcházejícím týdnem o šest haléřů více, v průměru 16,83 koruny za litr.

Ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje také společnost CCS. Podle jejích pondělních údajů cena nafty v minulém týdnu vzrostla o sedm haléřů na 35,64 koruny za litr. Nejprodávanější benzin Natural 95 naopak zlevnil o dva haléře na 34,88 koruny za litr.

Podle odborníků souvisí zdražení nafty se slabým kurzem koruny vůči dolaru. Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum uvedl, že motoristům nepomohlo ani zlevnění pohonných hmot na burze v Rotterdamu. Analytik Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting upozornil, že se zvětšuje rozdíl mezi cenou nafty a benzinu. Po naftě je nyní podle něj větší poptávka než po benzinu, a to také tlačí na růst cen.