Na internetu lze mnohdy koupit zakázané nebezpečné hračky

Praha - Některé tuzemské internetové obchody prodávají nebezpečné hračky a výrobky, které byly zařazeny na evropský seznam zakázaného zboží Rapex. Upozornila na to dnes poslankyně Evropského parlamentu a členka výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Její slova potvrdila i Česká obchodní inspekce. Pomocí systému Rapex se závadné výrobky stahují z unijního trhu.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Benedikovič

„Ověřila jsem se svým týmem, že na internetu lze snadno koupit zboží, které je na seznamu zakázaného zboží EU. Protože jde navíc o výrobky pro děti, chci upozornit rodiče v ČR, že by si měli ověřovat, zda jejich vybrané zboží není také na seznamu zakázaných výrobků,“ upozornila Roithová.

K dostání je na internetu například nebezpečná dětská ohrádka z Polska či čínské chodítko pro malé děti. Oba výrobky přitom byly už dříve zařazeny na seznam Rapex a měly být staženy z trhu. Závadné zboží podle Roithové nabízely dva internetové obchody, které ale nepatří mezi problémové prodejce. Jejich provozovatelé pouze včas nezkontrolovali, zda zboží není zařazeno do systému Rapex.

ČOI: Nebezpečné zboží se častěji najde na internetu než v kamenných prodejnách

Stejnou zkušenost má i Česká obchodní inspekce. „Problém, kdy se nebezpečné zboží prodává i přes zákaz, je na internetu oproti stejné situaci v kamenných obchodech horší. Všech sedmatřicet takových případů, které jsme od loňského roku řešili, bylo z internetového prostředí,“ uvedl Petr Hasman z České obchodní inspekce.

Video Podvodné internetové obchody tématem Ekonomiky ČT24
video

Podvodné internetové obchody tématem Ekonomiky ČT24

Zboží zařazené do evropské databáze Rapex nyní lidé podle Roithové nově najdou na portálu www.budulinek.eu, který se věnuje ochraně dětí před nebezpečnými výrobky. Rodičům stačí před objednáním zadat na tomto webu jméno výrobku a ihned si mohou ověřit, zda není jeho prodej zakázaný.

ČOI loni zakázala v Česku prodej téměř 13 tisíc hraček v celkové hodnotě 1,3 milionu korun. Ve srovnání s rokem 2009 je množství i hodnota zakázaných hraček zhruba o polovinu menší. Inspektoři loni uskutečnili přes 5 tisíc kontrol.

Problémových e-shopů je kolem třiceti

V Česku je v současné době kolem třiceti tisíc internetových obchodů, ale ne všechny fungují férově. Problémových dnes spotřebitelské organizace registrují kolem třiceti. Problémem přitom není jen to, že mnohdy nabízejí prokazatelně nebezpečné zboží, řada z nich se ale také snaží na zákaznících vydělat neférově. „Obchody vznikají a zanikají a ten, kdo je založí, nemá žádnou zodpovědnost,“ upozornil Hasman.

Miroslav Huml, právník Spotřebitel.net

„Občas jsou zakládány e-shopy se zlým úmyslem, kdy se provozovatel snaží nekalým způsobem přijít k penězům.“


Stížnosti na praktiky e-shopů
Zdroj: ČT24

A jak takový obchod poznat? Většinou vyžadují peníze předem a pak zboží buď nedodají, a nebo pošlou něco úplně jiného. Bezpečné obchody označuje i Asociace internetových obchodníků speciálním logem. Zákazníkovi zaručuje jistotu, že zde platí běžná reklamační pravidla.