Stříbro je nejdražší za posledních 30 let
Singapur/Brno - Cena stříbra se dnes na světových trzích vyšplhala na 40 dolarů (asi 684 korun) za troyskou unci. Tak draho se stříbro naposledy prodávalo v roce 1980. Stříbro se těší oblibě zejména kvůli obavě investorů z inflace. Ta v poslední době prodražuje i zlato. Stříbro má ale podle odborníků lepší růstové vyhlídky než jeho sesterský kov.
Stříbro je od začátku roku jednoznačně kovem s nejvyšším zhodnocením. Od ledna se jeho cena zvýšila asi o 29 procent, zatímco cena zlata vzrostla o zhruba tři procenta. Loni byl zájem také například o platinové kovy, avšak cena palladia od začátku letošního roku asi 2,5 procenta ztrácí.
Investoři začali drahé kovy ve větší míře poptávat zhruba loni v srpnu, kdy americká centrální banka (Fed) signalizovala, že obnoví nákup státních dluhopisů, aby podpořila oživení tamní ekonomiky. Tím ale podkopala důvěru v papírové peníze a zvýšila obavy z inflace. Kroky Fed mají vliv na cenu stříbra i nyní.
"Hlavní příčinou jsou kroky americké centrální banky. Od začátku roku začala opět po určité době klidu růst peněžní zásoba v USA a krátce nato cena stříbra vystřelila nahoru," komentoval vývoj na trhu s drahými kovy analytik společnosti Silverum Pavel Hála.
Pavel Hála, analytik:
"Dlouhodobě stříbro určitě poroste, ale je potřeba být obezřetný, protože si myslím, že po cestě budou velmi hluboké korekce."
Řada analytiků předpokládá, že cena stříbra se může vyšplhat až na 50 dolarů za troyskou unci. Pokořit by tak mohla dosavadní rekord z roku 1980, kdy se stříbro prodávalo za 49,48 dolaru za unci. "Stříbro má daleko lepší vyhlídky než zlato do budoucna, protože trh se stříbrem je mnohem menší než trh se zlatem. Navíc zlata leží mnoho v trezorech centrálních bank, kdežto stříbro je pravidelně konzumováno v průmyslu. Stříbra je obecně velmi málo a to má vliv i na poptávku po tomto kovu," podotkl Hála.
Zlatu se nicméně také daří. Dnes jeho cena vystoupala na nový rekord, když zdolala hranici 1 470 dolarů za unci. V případě obou kovů jde však jen o rekordy nominální. Pokud by se vzal v úvahu vliv inflace, pak by zlato mělo rekord na téměř 2 500 dolarech za unci, stříbro by muselo stát více než 130 dolarů za unci. Analytici se ale domnívají, že drahé kovy mají v současné době nakročeno i k reálným rekordům.
Hlavní zprávy
-
VideoCo na Nečasově vládě oceňujete? Nic, říkají voliči nejčastěji aktualizováno před 2 hodinami Praha – Rok před sněmovními volbami získal kabinet Petra Nečase od českých občanů nelichotivé vysvědčení. Podle exkluzivního průzkumu agentury Median voliči vládě vytýkají ... -
VideoTejc: "Tato vláda je tak špatná, že už poškozuje i opozici" vydáno před 16 minutami Praha – Kondice a kroky pravicového kabinetu Petra Nečase jsou natolik žalostné, že poškozují obraz Poslanecké sněmovny jako celku, a to včetně opoziční sociální demokracie. Ve ... -
Mrtvé peníze Čechů v bankách - přes 1 000 000 000 000 vydáno před 2 hodinami Praha - České domácnosti jsou jedny z nejspořivějších v Evropě. Jenže svoje tvrdě nashromážděné peníze neumějí využít. Na bankovních účtech drží podle statistiky ČNB už ... -
VideoPutin chce ulevit kolabující dopravě: Do práce bude létat helikoptérou aktualizováno před 20 minutami Moskva – Ulehčit beznadějně ucpaným moskevským ulicím se rozhodl ruský prezident Vladimir Putin. Vzhledem k tomu, že jeho prezidentská kolona vozidel pravidelně dopravní situaci v ...
Další v rubrice
-
Videopřed 1 hodinou Nízké daně pro velké firmy Nečasovi nevadí, daňové úniky ano
-
před 3 hodinami Polsko láká investory. Těžbu břidlicového plynu zatím nezdaní
-
před 3 hodinami Forbes: Osud eura má v rukou Merkelová, zůstává nejvlivnější ženou
-
Video22. 5. 2013 17:47 Na pražskou burzu vstupuje nový člen – Raiffeisen Centrobank AG
Nejčtenější v rubrice
- 21. 5. 2013 21:12 Praha je 9. nejoblíbenější město na světě
- 20. 5. 2013 18:25 Saúdská Arábie si postaví nejluxusnější metro na světě
- 21. 5. 2013 19:18 Nečas: Alternativa k reformě penzí? Snížit důchod o třetinu
- 21. 5. 2013 09:59 Šichtařová: Nefunkční penzijní reforma donutila lidi přemýšlet o stáří
- 20. 5. 2013 17:28 Zeman: Musíme investovat, jinak ekonomiku nenastartujeme
- 22. 5. 2013 12:30 Ve španělské vesnici má práci každý, kapitalismus je jim cizí








