ČEZ investuje až 30 miliard do obnovitelných zdrojů v cizině

Praha - Energetická společnost ČEZ hodlá investovat až 30 miliard korun do obnovitelných zdrojů v Polsku a Rumunsku. Peníze na investici chce firma získat pomoci zrychlených úsporných opatření. V pondělním vydání to píše časopis Týden.

„Půjde především o zdroje, které mají rychlou návratnost a díky státní podpoře mohou generovat hotovost již při zahájení dostavby jaderné elektrárny Temelín,“ uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Počátek dostavby Temelína plánuje ČEZ na rok 2014.

V Rumunsku ČEZ staví největší větrný park v Evropě

Úsporná opatření firmy mají navázat na úsporný program Nová vize, který energetici ohlásili na začátku letošního roku s cílem ušetřit přes 36 miliard korun. Přestože se program zatím nedaří plnit, hodlá ČEZ podle Týdne ušetřit v nejbližší době dalších 30 miliard korun. Miliardové úspory se mají dotknout všech oddělení napříč energetickou skupinou.

„I přes pokračující finanční krizi se totiž objevují zajímavé investiční příležitosti a byla by škoda jich nevyužít. Jen na ně zatím nemáme volné peníze,“ uvedl ředitel divize strategie ČEZu Pavel Cyrani. V Rumunsku už například ČEZ staví největší větrný park v Evropě o výkonu dvakrát 300 megawattů s celkovými náklady v přepočtu přes 25 miliard korun.