Průměrná mzda v ČR překročila 24 tisíc

Praha – Průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 562 korun na 24 089 korun. Průměrný Čech si tak polepšil o 2,4 procenta, reálně po odečtení inflace o 0,6 procenta. Analytici nicméně poukazují na to, že růst průměrné mzdy neukazuje na růst blahobytu v ekonomice. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců totiž mají mzdu nižší, než kolik činí statistický průměr.

Nejlépe vydělávající Čech pracuje v soukromém podniku s více než tisíci zaměstnanci - ve financích nebo IT. Průměrná mzda se u nich pohybuje kolem 40 tisíc korun. Státním zaměstnancům naopak platy klesaly.

Průměrná mzda rostla rychleji v podnikatelské než v zaměstnanecké sféře. V podnikatelské sféře se ve třetím čtvrtletí zvýšila na 24 112 korun, tedy meziročně nominálně o 2,7 procenta a reálně o 0,9 procenta. V nepodnikatelské sféře vystoupala na 23 986 korun, a byla tak meziročně nominálně vyšší o 1,1 procenta. Reálně meziročně ale klesla o 0,7 procenta.

Statistický úřad zároveň upozornil, že výplaty v nepodnikatelské sféře meziročně reálně klesají již od druhého čtvrtletí 2010. Průměrný plat v nepodnikatelské sféře tak byl ve třetím čtvrtletí 2011 o 126 korun nižší než průměrná mzda v podnikatelské.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance

„Znovu je třeba připomenout, že dnešní statistika mluví o průměrné mzdě, nikoli o nejčastější mzdě. Nejčastější mzda je v ekonomice o několik tisíc nižší. Zhruba dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou.“


Podle ekonomů nepřinesla data za třetí kvartál žádné výrazné překvapení. Mzdy se obvykle v tomto období příliš nemění. „Myslím si, že je to slušný nárůst v rámci možného. Při zprávách, které přichází, myslím tím negativní zprávy o vývoji ekonomiky v eurozóně, zůstávají i podnikatelé, firmy opatrní a přidávají pouze tak, aby neohrozili svou existenci,“ zdůraznil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Příští rok bychom mohli vidět celkový reálný pokles mezd

Rychlý růst mezd nelze nicméně podle ekonomů očekávat ani v dalších měsících. Stát bude nucen kvůli krizi v eurozóně ještě více utahovat opasky a na podniky dolehne ochlazení ekonomiky, které se k nám přelije ze západní Evropy. „Já se obávám, že celková průměrná mzda v České republice poroste v příštím roce o 2, maximálně 3 procenta. Vzhledem k tomu, že změna DPH zvýší inflaci nad 3 procenta, může dojít k tomu, že dojde k reálnému poklesu mezd obecně,“ varoval Marek. V příštím roce podle něj potáhnou ekonomiku i růst mezd spíše služby.

Ještě víc by se pak krize mohla v růstu mezd projevit o rok později. „Rok 2013 bude ještě slabší. Až tou dobou se ve mzdách bude zrcadlit propad ekonomiky, ačkoli tou dobou už ekonomika klesat nemusí,“ míní hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Během na dlouhou trať bude také dotahování Evropy. Podle nejoptimističtějších propočtů budou brát Češi stejnou mzdu jako Němci nejdříve v roce 2037.

Video Průměrná mzda mírně vzrostla
video

Průměrná mzda mírně vzrostla