Čeští podnikatelé zrychlili čerpání z fondů EU

Praha – Čeští podnikatelé z evropských fondů získali přes 25 miliard korun, tedy více než čtvrtinu celkových 90 miliard korun. Ty mají k dispozici v operačním programu Podnikání a inovace (OPPI) na roky 2007 až 2013. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby by tak mohli vyčerpat celou částku, kterou mají k dispozici. Část peněz by podle něj měla být použita také na boj s krizí.

Dotace už pomohly více než 6 tisícům firem. Počet schválených projektů rychle roste. „Myslím si, že tento trend ukazuje, že původní obavy, že nebude vyčerpána částka (90 miliard korun) a že podnikatelé nebudou moci evropské peníze využít, se nám letos daří významně otočit,“ podotkl Kuba. Pozitivní trend v čerpání evropských dotací by podle něj měl pokračovat i nadále.

Zlepšující se trend v čerpání dotací dnes v rozhovoru pro ČT24 ocenil také předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Podnikatelé podle něj vyčerpají většinu z 90 miliard korun, které jsou pro OPPI k dispozici. „Já jsem toho názoru, že se k tomu hodně přiblížíme, protože si uvědomme, že firmy dnes už čerpají podruhé, potřetí, to znamená, jsou v tom mnohem zkušenější, dokáží se v tom pružně orientovat, stát už také dokáže zrekapitulovat, jestli se jedná o dobrý, nebo špatný projekt,“ míní Havlíček.

Jen letos už podnikatelé z OPPI dostali skoro 10 miliard

Jen letos podnikatelé z evropských fondů získají přes deset miliard korun. Za 11 letošních měsíců na účty podnikatelů přišlo 9,6 miliardy korun. „Na začátku roku jsme si stanovili cíl vyplatit v letošním roce českým podnikatelům nejméně deset miliard korun. Zájem a kvalita projektů českých podnikatelů nakonec příjemně překonaly naše původní odhady, protože už dnes je jasné, že do konce roku desetimiliardový cíl překonáme,“ uvedl ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva Petr Očko.

Video Brífink ministerstva průmyslu k OPPI
video

Brífink ministerstva průmyslu k OPPI

Z regionálního pohledu nyní nejvíce dotací směřuje na Moravu. V čerpání dominuje Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Vysoko se umístil také Zlínský kraj. „Peníze se tak daří směřovat do regionů, které jsou ekonomicky slabší,“ upozornil Kuba.

OPPI by mohl podnikatelům pomoci s krizí

Ministr zároveň zdůraznil, že jeho resort je nyní připraven vypisovat výzvy tak, aby to bylo vzhledem ke krizi v eurozóně pro české podnikatele co nejvýhodnější. „Tím, jak se celá eurozóna dostává do složité ekonomické situace, tak my chceme tyto prostředky směřovat na to, co bude pro české podniky prioritou v tom, aby dokázaly udržet krok s konkurencí, aby dokázaly udržet zaměstnanost v regionech,“ dodal.

Podnikatelé nyní mohou z OPPI obdržet podporu například na založení vlastního centra sdílených služeb či marketing. V lednu příštího roku bude pro podnikatele z hospodářsky slabších regionů otevřen program Rozvoj zaměřený hlavně na menší podniky, které budou moci získat dotace na nové stroje a zařízení. Příští rok ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje vyhlásit programy Progres, Eko-energie, Potenciál, Nemovitosti a Marketing.