Na české pulty se dostal rakouský sýr s obsahem listerií

Praha - Na české pulty se dostal sýr od rakouského výrobce, který údajně obsahoval zdraví nebezpečné bakterie listerie. Informaci přinesl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Zásilka podle něj byla určena pro obchodní řetězec Spar Česká obchodní společnost. Jeho rakouský vlastník už o tomto zjištění informoval na svých stránkách. SVS se dnes o nebezpečném výrobku dozvěděla z unijního systému rychlého varování (RASFF). Je pravděpodobné, že se výrobek již dostal do tržní sítě. Veterináři nyní zahajují vyšetřování případu. Český Spar už výrobek stáhl z prodeje.

„Jde o výrobek Spar Natur pur Bergkäse 200 g, s datem spotřeby do 9. února 2012. Hrozí riziko výskytu Listeria monocytogenes,“ upřesnil mluvčí. Do Česka podle něj bylo v polovině listopadu distribuováno celkem 108 kilogramů sýra od výrobce Tirol Milch GmbH v balení po 200 gramech. „Listerie byly údajně zjištěny u některých výrobků na povrchu, nikoli uvnitř sýra. Nicméně zákazníci by jej měli vrátit zpět tam, kde jej zakoupili,“ dodal.

Spar Česká obchodní společnost uvedla, že veškeré zboží označené Spar bio Bergkäse již stáhla z prodeje ve všech svých obchodech bez ohledu na datum spotřeby. „Společnost Spar ČOS v tuto chvíli urgentně prověřuje podrobnější informace u mlékárny Tirol Milch i na mateřské centrále v Salzburgu, o jaké referenční číslo výrobku se přesně jedná,“ prohlásil za Spar ČOS Aleš Langr.

Bakterie listerie se běžně vyskytuje v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje komplikace u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Listeria monocytogenes
Zdroj: idw-online.de