Alpská letoviska trápí nedostatek sněhu

Chamrousse/Zinal - Podobně jako naše hory i Alpy mají nedostatek sněhu. Přitom francouzské resorty hlásí nejteplejší prosinec za posledních 50 let. V Itálii a ve Švýcarsku se lyžuje na technickém sněhu, který nemusí být všude. Ubývá tak zákazníků, přičemž jen českým cestovním kancelářím klesly prodeje skoro o čtvrtinu.

Chamrousse ve francouzských Alpách má na rozdíl od loňského prosince holé svahy a prázdné lanovky. „V tuhle chvíli chybí sníh především na severu Alp ve vysokých nadmořských výškách, což je velmi neobvyklé,“ říká místní meteorolog Gerald Giraud. 

Například v letovisku Zinal ve Švýcarsku už sice lyžařská sezona začala, na upravené sjezdovce však leží jen umělý sníh. „Sjezdovku připravujeme tři týdny. Každý den se ji snažíme rozšířit. Je to vážně hodně práce,“ dokládá řidič rolby v Zinalu Etienne Crettaz. „Není tu hodně sněhu, ale sjezdovka je připravená dobře,“ oceňuje jeho práci jeden z lyžařů. 

  • Lyžařské středisko Chamrouse
    Lyžařské středisko Chamrouse zdroj: chamrousse.com
  • Lyžařské středisko Zinal
    Lyžařské středisko Zinal zdroj: Sierre Anniviers Tourisme

Umělé zasněžování se ale střediskům prodraží. Pokrýt sněhem jeden hektar sjezdovky v Alpách stojí zhruba tři miliony korun. Tam, kde na to nejsou peníze nebo podmínky, se nadšenci vrhají na svah, i když je na něm jenom kamení. Komu se s lyžemi na kameny nechce, může si vybrat ze středisek, kde už je sezona v plném proudu. Mezi ně patří třeba italské Passo Tonale. Vyměnit už koupený zájezd jen proto, že v místě není sníh, ale není vždycky možné. 

V případě, že je lyžařské středisko mimo provoz, nabízejí některé cestovní kanceláře klientům jiný termín nebo vrácení peněz. Ze zákona ale takovou povinnost nemají. „Jen o víkendu to bylo pět set klientů, kteří se na nás obrátili, že mají odjíždět do lyžařských středisek, kde ještě nebyl zahájen provoz,“ upřesnil tiskový mluvčí CK Fischer Dan Plovajko. 

Video Nedostatek sněhu tématem Ekonomiky ČT24
video

Nedostatek sněhu tématem Ekonomiky ČT24

České hory na tom s lyžováním nejsou o moc lépe. Od západu se už ale do Česka blíží sněhové přeháňky a v noci na dnešek už sněžilo v Krkonoších nebo v Krušných horách. Podle meteorologů by tam navíc sněhová pokrývka mohla vydržet.