Data ze satelitů budou dostupná v jednom centru

Praha – Satelitní technologie dnes představují nedílnou součást běžného i obchodního života – pomáhají navigovat vozidla, hojně je využívají třeba zemědělci. Právě ve sféře byznysu se ale otevírá prostor pro daleko širší využití dat ze satelitních snímků a jejich další analýzu. Ve Spojených státech amerických pomáhají třeba obchodníkům, čeští zájemci se zatím musejí obracet do zahraničí. Připravuje se ale datové centrum, kde budou všechny informace pohromadě.

Ve Spojených státech vědí třeba obchodníci díky satelitnímu oku, kterého z nich zákazníci upřednostňují a kde jsou s návštěvou zdrženlivější. „Počítáme množství parkovacích míst a aut, to pak vyhodnotíme. Například Wal Mart má obsazenost 40 procent, Target 25 procent,“ upřesňuje Tom Diamond, ředitel Remote Sensing Metrics.

České firmy ale zatím pro využití satelitem sledovaného pohybu zákazníků, dopravy nebo zboží příliš nehorují. Snímky a jejich vyhodnocování totiž nepatří k nejlevnějším. Navíc třeba právě příkladem z USA nelze plně argumentovat, protože v Česku neplatí, že kdo u obchodu parkuje, také do něj zavítá. „Odhadování například na základě průjezdu automobilů a podobně může být zajímavé pro některé specifické oblasti, jako lokalizační studie, umisťování nových objektů, skladů a prodejen, ale ne už k odhadování tržních podílů,“ dodává analytik Zdeněk Skála.

Kolem modré planety obíhají tisíce satelitů, z nichž ale jen několik desítek zaznamenává data k dalšímu využití. Podle Jana Koláře z České kosmické kanceláře dokáže většina z nich během desetiminutového přeletu nad územím Česka pořídit celou řadu scén díky rychlosti své práce. V ČR vzniká v současnosti datové centrum, kde budou všechny informace a obrázky k dispozici. Využít je můžou třeba stavební firmy, města, úřady.

Samotné satelity řídí dnes už třeba traktory na poli, zůstává otázkou blízké budoucnosti, kdy spolu s pozemní elektronikou převezmou i volanty běžných aut.