Geithner: USA nedají MMF peníze na podporu eurozóny

Frankfurt/Berlín – Spojené státy nemají podle amerického ministra financí Timothyho Geithnera v plánu poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) peníze, které by využil k pomoci zemím eurozóny ohroženým dluhovou krizí. Ministr současně podpořil plány na fiskální integraci eurozóny a prohlásil, že Evropská centrální banka hraje v krizi pozitivní roli. Geithner jednal s klíčovými představiteli Evropské unie jen pár dnů před klíčovým summitem eurozóny, který se bude konat v závěru týdne. 

„Zprávy, které jsem četl v tisku o tom, co může udělat Fed, nejsou přesné,“ prohlásil Geithner po schůzce s německým protějškem Wolfgangem Schäublem. Německý tisk tento týden napsal, že americká centrální banka (Fed) by spolu se 17 centrálními bankami zemí eurozóny mohla přispět do zvláštního fondu MMF určeného k sanaci zemí měnové unie.

Podle Geithnera jsou dosud předložené plány na reformu Evropské unie „velmi povzbudivé“. Řešení krize musí podle něj zahrnovat větší fiskální integraci, „aby byla měnová unie dlouhodobě životaschopnější“.

Dopoledne americký ministr mluvil s guvernérem Evropské centrální banky Mariem Draghim a prezidentem německé Bundesbanky Jensem Weidmannem. Schůzky ve Frankfurtu ministr nekomentoval, později ale uvedl, že kroky ECB ke zmírnění krize jsou prospěšné. Geithner zastává názor, že ECB by měla posílit kapacitu záchranného fondu pro eurozónu (EFSF). Ovšem proti tomu i dalším podpůrným krokům ECB se důrazně staví Bundesbanka.

Zítra se Geithner setká se Sarkozym a Montim

Ve středu pojede Geithner do Francie na setkání s lídry Francie a Španělska a ve čtvrtek zavítá do Itálie za novým premiérem Mariem Montim. Do Evropy přijel podle svých slov proto, „aby zdůraznil, jak důležité pro Spojené státy a globální ekonomiku je, aby Evropa uspěla“.

Potřeba razantního zákroku a odzravení eura souvisí také s upozoněním ratingové agentury Standard & Poor's, která v pondělí pohrozila 15 ze 17 zemí eurozóny snížením ratingu. Zdvižený ukazováček se nevyhnul ani Německa a Francie, jejichž zástupci horečně hledají cestu, jak ven z dluhové krize.

USA mají z krize eura husí kůži

Vláda Baracka Obamy má z evropské krize stále větší obavy. Bojí se totiž, že tyto problémy budou mít vliv také na americkou ekonomiku. Spekuluje se zejména o dopadu na stále slabý trh práce a potencionální ohrožení znovuzvolení Obamy do čela země.

Geithner se v Evropě zdrží od úterý do čtvrtka. Vedle vrcholných představitelů zmíněných zemí eurozóny se setká rovněž s novým prezidentem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a šéfem německé centrální banky Jensem Weidmannem. V Berlíně pak bude jednat i s německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem.

USA
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Michael Reynolds