Krize v eurozóně i vysoká úroda sráží cenu kakaa

Londýn – Současná dluhová krize v eurozóně se podílí na propadu cen kakaových bobů. Jejich cena totiž na rozdíl od loňského maxima klesla už o více než 40 procent a nyní se nachází nejníže od konce roku 2008. Přestože je Evropa největším spotřebitelem kakaa, propad cen je podle řady expertů překvapivý. Vedle obav, že kvůli krizi klesne spotřeba čokolády, by tak za poklesem cen mohla být i vysoká úroda kakaových bobů na západě Afriky. Na opačném pólu pak stojí informace čokoládoven, že pocuchané nervy lidí, kteří se bojí dopadů dluhové krize, svou spotřebu čokolády navzdory hrozbě recesí zvyšují.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Francois G. Durand

„Trh kakaových bobů citlivě reaguje na hospodářský pokles,“ vysvětlil analytik finančního ústavu Rabobank Keith Flury, kterého cituje list Financial Times (FT). V současnosti se evropské státy podílí na celosvětové spotřebě kakaa zhruba 40 procenty. Nicméně Flury upozorňuje, že po finanční krizi v roce 2008 spotřeba kakaa klesla jak v Evropě, tak ve Spojených státech.

Za pravdu mu dávají i obchodníci. V posledních měsících podle nich na trhu nejsou moc vidět výrobci čokolády, kteří tradičně patří k hlavním odběratelům kakaových bobů. Situace je podle obchodníků stejná prakticky v celé západní Evropě, počínaje Belgií a konče Švýcarskem.

Nyní se cena termínového kontraktu na kakaové boby s dodáním v březnu na londýnské komoditní burze Liffe pohybuje kolem 1 420 dolarů za tunu a v pondělí klesla až na 1 414 dolarů (zhruba 26 440 korun). Je to o 42 procent méně, než kolik byla nejvyšší cena během loňska.

Ovšem spotřebitelé se odpovídajícího zlevnění čokolády nedočkají hodně dlouho a je možné, že ani žádné zlevnění nepřijde. Výrobci totiž výkyvy cen většinou absorbují svými maržemi. Což neplatí jen při zlevňování kakaa, ale i při zdražování. Ceny se navíc domlouvají dlouho dopředu, nehledě na to, že velcí odběratelé za pomoci bank využívají nástrojů zajištění, které mají snížit dopady cenových výkyvů.

Čokoláda
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Bruno Vincent

Za loňskými rekordními cenami kakaa stála neúroda v Pobřeží slonoviny, jež vyváží dvě pětiny z celkových světových zásob kakaových bobů. Letos si však díky fenoménu La Niña a přívalům dešťů na neúrodu stěžovat nemůže, což je dalším důvodem klesajících cen suroviny k výrobě čokolády.

Řada čokoládoven hlásí zvýšený zájem

Navzdory ekonomicky pochmurným časům hlásí řada čokoládoven po celém světě rostoucí prodej. Britská firma Hotel Chocolat například ohlásila nárůst zisku o 25 procent. V Sýrii jeden z největších producentů zvýšil prodej za posledních šest let ze 150 balíčků denně na více než milion. Jedním z jeho největších úspěchů je třiceticentimetrová oplatka vyvážená do Iráku pod názvem Today King Size, jak dnes uvedl zpravodajský server BBC News.

Podle analytičky Marciy Mogelonskyové z agentury Mintel je čokoláda na rozdíl od spousty jiného zboží svým způsobem odolná vůči recesi: „Zákazníci se k čokoládě obracejí jako k jistému druhu odměny nebo útěchy. A protože na trh míří spousta nových druhů čokolády, je tu stále nějaká novinka.“