Irsko plánuje zvýšit daně o miliardu eur, bude škrtat

Dublin - Irská vláda dnes předložila návrh dalšího úsporného rozpočtu, který pro příští rok předpokládá zvýšení daní o miliardu eur (25,2 miliardy korun). Spolu s již avizovanými úsporami v celkové výši 2,2 miliardy eur má návrh snížit rozpočtový deficit na 8,2 procenta hrubého domácího produktu z letošní plánované úrovně 10,1 procenta. Vláda vzhledem k útlumu evropské ekonomiky snížila i odhad hospodářského růstu země.

Rozpočet na rok 2012 předpokládá drastické úsporné kroky. K nim bylo Irsko nuceno přistoupit již v roce 2008, kdy zhroucení irského realitního trhu způsobilo těžké ztráty ve finančním sektoru, které převzal stát. To zvýšilo deficity veřejných financí na rekordní úroveň a v loňském roce vedlo k tomu, že se Irsko stalo po Řecku druhou zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. 

Irsko bude škrtat i v příštích letech

Ministr financí Michael Noonan dnes také snížil výhled hospodářského růstu pro příští rok na 1,3 procenta z předešlé předpovědi 1,6 procenta. Odhad růstu přitom zhoršil za poslední měsíc již podruhé. Irská ekonomika letos díky silnému exportu oživila ze čtyřletého propadu, výhled na příští rok však zhoršuje riziko propadu eurozóny do recese.

Kvůli slabé evropské i globální ekonomice je možné, že Dublin bude muset pokračovat v osekávání vládních výdajů i v roce 2013 a později, varoval ministr. „Irsko musí obnovit udržitelnost svých veřejných financí bez ohledu na to, co se bude dít v eurozóně,“ řekl Noonan v dolní komoře parlamentu.  

Prezident Irska Michael Higgins
Zdroj: AP Photo
Autor: Julien Behal

Irsko bude mít nejvyšší DPH v eurozóně

Vláda chce příští rok získat do rozpočtu 670 milionů eur prostřednictvím zvýšení daně z přidané hodnoty o dva procentní body na 23 procent. Irsko tak bude mít v měnové unii nejvyšší DPH spolu s Řeckem, Portugalskem a Finskem. Zbývajících 330 milionů eur chce vybrat na zvýšení dalších nepřímých daní a zavedení poplatku 100 eur na domácnost ročně.

V pondělí vláda oznámila nové výdajově škrty, které se dotknou především sociálních příspěvků, zdravotnictví a školství. Na podobě snižování deficitů se Irsko dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, s nimiž se loni v listopadu dohodlo na balíku finanční pomoci. Irsko je nyní často dáváno za příklad ostatním zadluženým zemím, protože se mu daří bez větších protestů obyvatel prosazovat úsporná opatření. Jeho ekonomika také na rozdíl od jiných zemí zasažených dluhovou krizí obnovila růst a irská obchodní a platební bilance je výrazně kladná.