Vzniká nová rusko-česká firma zabývající se jaderným palivem

Praha - Ruský výrobce jaderného paliva Tvel vytváří společný podnik s českou společností Alta. Nová firma Alvel bude poskytovat služby související s dodávkami ruských palivových článků na evropský trh. Píše to dnešní deník E15, jemuž informaci potvrdily dobře informované zdroje. Zástupci obou společností zprávu zatím nekomentovali. Dohoda by měla být podepsána ve čtvrtek během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze.

Mezi služby spojené s dodávkami palivových článků patří přeprava, skladování, servis, kontrola a monitoring. Podle listu má Tvel zájem o expanzi na další trhy a zřejmě očekává, že společný podnik s firmou ze země EU mu v Evropě pomůže. Češi by naopak díky společné firmě mohli získat další know-how v jedné z klíčových oblastí jaderné energetiky.

Podle E15 projekt společného podniku podpořila v listopadu česko-ruská mezivládní komise. „Strany ocenily význam toho, že společnosti Alta Invest a Tvel zakládají v České republice společný podnik Alvel (centrum technologických servisů) zaměřený na podporu současných i budoucích zákazníků společnosti Tvel a Alta Invest v zemích Evropské unie,“ píše se v protokolu z tohoto jednání.

Obě firmy spolupracují od roku 1995, kdy Alta začala dovážet palivo od Tvelu do Česka, od loňska rozšířila dovoz i na Slovensko. Tvel vyrábí palivo i pro další země, jeho podíl na celosvětové výrobě činí 17 procent.

Firma je součástí Rosatomu

Firma je součástí ruské státní skupiny Rosatom, která v konsorciu s plzeňskou Škodou JS soutěží o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. Rusové dnes dodávají palivo jak do Dukovan, tak do dvou bloků Temelína, kde v posledním výběrovém řízení porazili americký Westinghouse. List připomíná, že Tvel v minulosti uvažoval také o výstavbě závodu na výrobu jaderného paliva v Česku.

Česká firma Alta je v Rusku známa především jako největší tuzemský dodavatel výrobních kapacit pro tamní průmysl, podílí se například na modernizaci uralského výrobce vagonů Uralvagonzavod.