Zahraniční obchod posílila rekordní čísla

Praha – Zahraniční obchod vykázal v říjnu rekordní přebytek 25,5 miliardy korun, což je v porovnání se stejným loňským měsícem o 11,8 miliardy vyšší částka. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vývoz v říjnu meziročně vzrostl o 9,6 procenta a dovoz o 4,9 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně stoupl o 33,2 miliardy na 488,4 miliardy korun, což je druhá nejvyšší hodnota obratu v letošním roce po 495,5 miliardy korun v březnu.

Podle statistiků je říjnový přebytek v zahraničním obchodu nejvyšší v historii České republiky a na jeho navýšení se podepsal zejména přírůstek aktiva u strojů a dopravních prostředků, průmyslového spotřebního zboží a zlepšení bilance obchodu s polotovary a materiály. Na druhou stranu záporný vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení schodku u bilance obchodu s chemickými výrobky, minerálními palivy, potravinami a živými zvířaty.

Výsledek zahraničního obchodu mnohé analytiky překvapil. „My jsme čekali 19 miliard a trh v průměru 17,5 miliardy korun,“ prohlásil Michal Brožka z Raiffeisenbank. S ohledem na stagnující průmysl podle něj ale výsledky mohou ukazovat na útlum investiční aktivity. Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa ještě větším překvapením byly meziměsíčně vyšší vývozy. Meziměsíčně se vývoz po sezonním očištění zvýšil o 2,5 procenta a dovoz o 0,1 procenta.

Kamionová doprava
Kamionová doprava

„Říjnová čísla zahraničního obchodu jsou bezesporu dobrou zprávou pro českou ekonomiku. Uspokojuje především dynamika růstu vývozu. Desetiprocentní nárůst je s ohledem na vysokou srovnávací základnu loňského roku velmi solidním výsledkem, což potvrzuje historicky druhá nejvyšší měsíční hodnota českého vývozu blížící se 257 miliardám korun,“ komentoval dnes říjnové statistiky náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Vyvezlo se více strojů i aut

Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 9,8 procenta, tedy o 12,7 miliardy korun. Naopak jejich dovoz klesl o 1,9 procenta, konkrétně o 1,8 miliardy. Dovoz minerálních paliv proti loňskému říjnu stoupl o 4,4 procenta, tedy 0,8 miliardy korun. Vliv měl především vyšší dovoz zemního plynu, dovoz ropy byl meziročně nižší.

Se státy Evropské unie se přebytek obchodní bilance meziročně snížil o 1,6 miliardy korun na 56,9 miliardy korun. Se státy mimo unii skončila bilance deficitem 31,4 miliardy korun a v porovnání s loňským říjnem byl přebytek o 13,4 miliardy menší. Přebytek vzrostl v obchodě s Francií a Slovenskem. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Ruskem, Ukrajinou a USA. Deficit se zmenšil v obchodě s Čínou a Japonskem. V obchodu s Ázerbájdžánem a Koreou se schodek prohloubil, obchod s Nizozemskem, Rumunskem a Německem zaznamenal pokles přebytku.

Český export
Český export

Vývoz od ledna do října vzrostl o 14 procent a dovoz o 12,3 procenta. Obchodní bilance za toto období skončila aktivem 159,8 miliardy korun, které tak meziročně bylo o 48,5 miliardy korun vyšší. Bilance se zlepšila hlavně u strojů a dopravních prostředků, naproti tomu u obchodu s minerálními palivy a chemickými výrobky se prohloubil schodek.