Evropské metropole šetří na vánoční výzdobě

Lisabon - Vánoční výzdoba bude chudší. Patrné to je jak v Lisabonu a Barceloně, tak v Madridu. Krize se prohlubuje a města šetří, kde se dá. V Barceloně ještě loni na svátky upozorňovalo velkorysé osvětlení v ulicích a drahé instalace, nyní si to město nemůže dovolit.

Místo tradičního osvětlení blikající deštníky nebo rudá zeď - letos Lisabon oživuje jen sedm instalací od soukromých umělců. Portugalská metropole se totiž rozhodla ulice nezdobit vůbec. Chce tak ušetřit 700 tisíc eur - tolik totiž stála výzdoba loni.

„Chtěli jsme se vypořádat s opravdu drahou vánoční výzdobou, kterou každý rok platili obyvatelé. Instalace zkoušíme předvést jako jiný způsob, jakým čelit krizi,“ říká Catarina Pestana, portugalská designérka.


Právě na krizi a šetření se soustředí většina portugalských sdělovacích prostředků. Místní firmy proto radí nakupovat zdejší produkty, aby se oživila ekonomika. Reklamy sdělují: Angelo Merkelová, Portugalsko dělá, co může. Na výzdobě šetří i Madrid - z loňských 2,5 milionu eur na ni jde letos o 15 procent míň. A v ulicích je to znát.

Povzbudit k nákupům se snaží obchodníci pomocí velkých slev. Nejúspěšnějším vánočním produktem je v zemi tradiční loterie. Stovky Španělů stojí ve frontě, aby mohli vyhrát až čtyři miliony eur. Země sice šetří - její obyvatelé ale za lístek neváhají utratit průměrně 71 eur.