Medvěděv: Dluhovou krizi nelze vyřešit jen pomocí darů

Praha – Ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva znepokojují problémy eurozóny. Ovšem dluhovou krizi eura podle něj musejí evropské země vyřešit samy a nelze ji vyřešit jen pomocí darů z různých zdrojů, prohlásil dnes během návštěvy v Praze. Český prezident Václav Klaus vyzval k transformaci evropského politického a sociálního systému.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

Dmitrij Medvěděv

„Problémy eura musí řešit státy eurozóny a nikdo jiný. Problém je natolik hluboký, že není možné jej vyřešit jenom prostřednictvím darů z různých zdrojů.“


Podle ruského prezidenta je jeho země ochotna připojit se k řešení problému v rámci závazků, které má Moskva v Mezinárodním měnovém fondu. Na druhou stranu ale základní řešení musí vzejít ze zemí eurozóny. Úroveň politických a finančních investic do eura je podle něj taková, že si země eurozóny nemohou dovolit neřešit dluhovou krizi.

Klaus: Unijní problém má hlubší kořeny než společnou měnu

Následně Klaus dodal, že problém v Evropské unii je hlubší než jen společná měna. „Řešení musí být zásadní a tímto řešením musí být hluboká – já bych si troufnul říci – transformace způsobu jak evropské integrace, tak způsobu a modelu evropského politického, sociálního a ekonomického systému,“ prohlásil Klaus. Krátkodobé řešení splácením dluhů není možné, dodal. 

V úvodu tiskové konference oba státníci žertovali o tom, že by Rusko kvůli evropské dluhové krizi mohlo převést své devizové zásoby eur do českých korun. Medvěděv k tomu podotkl, že by na to nemusely české koruny stačit.

Kroky, které mají evropskou dluhovou krizi vyřešit, bude řešit páteční summit Evropské unie. Uvažuje se mimo jiné o tom, že by se mohla změnit i základní unijní smlouva. Německo také navrhuje zpřísnění dohledu na rozpočty zemí eurozóny a přísnější fiskální disciplínu.