Pozor na falešné zlato

Praha – Jenom za poslední tři roky se cena zlata více než zdvojnásobila. Stoupající zisky z cenného kovu však přitahují i podvodníky. Například při nákupu šperků, ale i pamětních mincí je tak potřeba dávat pozor, kdo věci prodává a odkud pocházejí. Spotřebitelské organizace varují, že v předvánočním čase pokusů o podvod tradičně přibývá.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Rex Butcher/Mood Board

Zákazníka by mělo varovat už to, když je nabízená cennost podezřele levná. „Když se někdo chlubí, že prodá stříbrnou minci za 450 korun, tak za to dneska nekoupíte v této gramáži ani kov na burze. Je jasné, že je to jen nějaký pokovený střížek,“ varuje ředitel České mincovny Radek Šulta. 

Například pamětní mince s portrétem Karla Jaromíra Erbena váží 25 gramů. Jen čistý kov na její výrobu nyní stojí přes 460 korun. Umělecké zpracování pak jeho cenu minimálně zdvojnásobí. „Takové zboží doporučuji nakupovat vždy s příslušným certifikátem u značkového obchodu nebo obchodu, který má určité renomé,“ říká právní poradce časopisu dTest Jan Votočka. 

Miroslav Huml, právní poradce, portál Spotrebitel.net

„V poslední době jsme se setkali s případy, kdy falešné zlato nabylo velmi dobré kvality a v podstatě to, že se jedná o falešné zlato, se dalo poznat až při přetavení.“ 


Opatrnost je potřeba ale i při prodeji drahých kovů. Firmy, které je vykupují, často nabízejí cenu výrazně nižší, než jakou samotný kov skutečně má. „Slušná výkupní cena se může pohybovat někde mezi sedmi až osmi sty korunami za gram ryzího zlata,“ uvádí ředitel puncovní inspekce Puncovního úřadu Dušan Bouša. 

Zákazníci si nejčastěji stěžují na pouliční prodejce, zastavárny a internetové obchody. Zde se totiž nejobtížněji domáhají svých práv. Kdo má však pochybnosti, může si zboží nechat zkontrolovat na Puncovním úřadě. 

Výkup zlata a stříbra
Výkup zlata a stříbra