Hazard v Senátu vyvolal nebývalou bitvu lobbistů

Praha – V Senátu se dnes rozhořela bitva o peníze ze zdanění hazardu. O sedm miliard měl zájem sport i neziskové organizace a na své si chtěly přijít samozřejmě i hazardní a loterijní společnosti. V senátních kuloárech i v jednotlivých výborech tak dnes bylo docela rušno. Senát ale nátlaku zájmových skupin odolal. Sněmovní návrh rozdělit peníze z hazardu na tři díly mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely neprošel. O miliardy se mají podělit jen stát a obce.

Boj o miliardy z hazardu nahnal do Senátu lobbisty ze všech stran. Třeba světová miss Taťána Kuchařová bojovala za nadace a senátorům předala i petici. Prezidentka nadace Kapka naděje Vendula Auš Svobodová se snažila svými argumenty zapůsobit přímo na předsedu Senátu Milana Štěcha. „Děti, které mají problémy, spousta kultury, sportu… Možná byste se nad tím měli zamyslet i z toho lidského hlediska,“ říkala mu.

Jaroslav Kubera, senátor (ODS)

„Lítali tady jak čertíci. Já mám tu smůlu, že o mně je známo, že lobbing nemám z principu rád.“


Video Reportáž Barbory Jelínkové a Zuzany Luňákové
video

Reportáž Barbory Jelínkové a Zuzany Luňákové

Zástupci hazardních firem zase senátory přesvědčovali argumenty přímo na jednotlivých výborech. A nechyběli ani sportovci. „Já nejsem lobbista, mě zajímají zájmy sportu, takže nevím, kdo ke komu patří, ale za zájmy sportu, eventuálně neziskových organizací, je tady celá řada lidí,“ řekl ČT24 místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Dohody se ale uzavíraly i mezi politiky. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) neváhal kvůli změnám ve zdanění hazardu navrhnout miliardové přesuny v rozpočtu, i když zároveň včera ve sněmovně poslance přesvědčoval, že pro přesuny a rozdělování různých dotací není v napjatém rozpočtu prostor. Jenže bez přesunu peněz ve prospěch sportu, kultury a sociálních služeb by senátoři ČSSD rozdělení daňových výnosů z hazardu jen mezi stát a obce zřejmě neschválili.

Lobbing rozdělením výnosů z hazardu pořádně zamíchal

Lobbing se ovšem do bitvy o peníze z hazardu nevložil jen při dnešním projednáváním novely v Senátu, provázel ho po celou dobu projednávání a rozdělením výnosů pořádně míchal. „Vláda ve svém původním návrhu, který šel do sněmovny, téměř 100 procent loterijní daně směřovala do obcí. Vlivem různých okolností a lobbingu nechala sněmovna obcím pouhou třetinu toho, co původně mělo být stoprocentním příjmem,“ připomněl v rozhovoru pro ČT24 sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Lobbing, tedy boj za zájmy určité skupiny, není v českém parlamentu nijak omezen. Na rozdíl od toho evropského, který přijal přísnější pravidla. Mimo jiné se lobbisté musejí registrovat. V Česku se zatím v nejbližší době nic podobného nechystá.