Piloti ČSA nabídli snížení svých platů o desetinu

Praha - Piloti ČSA nabídli aerolinkám, že si dočasně sníží platy zhruba o deset procent. Tímto krokem by firma ušetřila zhruba 50 milionů korun. Požadují za to rychlou privatizaci ČSA a beztrestnost protestujících pilotů, jak dnes uvedl mluvčí Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) Filip Gaspar. České aerolinie uvádí, že jde o nereálné sliby, které CZALPA nemůže splnit.

Vedení Českých aerolinií si myslí, že CZALPA nemá dostatečný mandát od všech pilotů, aby mohla společnosti dobrovolné snížení platu nabízet. Jednorázová úspora 50 milionů korun je podle dopravce virtuální, sdružení ji navíc podmiňuje zastavením restrukturalizace, což už v minulosti odmítl prezident ČSA Phillippe Moreels. Sdružení by ale mohlo tyto prostředky použít k tomu, aby pokrylo ztrátu ČSA, které svou protestní akcí dopravci způsobilo. Tato škoda se pohybuje v řádu desítek milionů korun.

Peter Žmolík, prezident odborové organizace CZALPA

„Podmínkou pro takovou dohodu jsou garance okamžitého zahájení hledání strategického investora s termínem prodeje v průběhu roku 2012, přiměřená účast zástupce CZALPA v tomto procesu, okamžité zastavení vyvádění letadel mimo vlajkového dopravce a i represí jednotlivých zaměstnanců a jejich zástupců.“ 


Podle Gaspara už piloti v minulosti k dobrovolnému snížení platů přistoupili. Před dvěma lety souhlasili se snížením svých platů o 30 procent, aby společnosti pomohli překlenout krizové období. Toto snížení platů podle sdružení stále trvá, přestože většina leteckých dopravců z krize již vybředla. Průměrnou výši mezd Gaspar neupřesnil.

Obě strany si dnes podle Gaspara představily systémová řešení současného sporu. „S vedením jsme se dohodli, že dílčí výsledky jednání zatím prezentovat nebudeme,“ řekl mluvčí CZALPA s tím, že o návrzích bude sdružení s managementem jednat v příštích dnech.

Podle mluvčí aerolinií Hany Hejskové se těchto jednání kromě vedení ČSA a sdružení pilotů zúčastní zástupci Odborové organizace posádek letadel ČSA (OOPL). „My bychom rádi v budoucích jednáních plnili roli prostředníků,“ řekl předseda výboru OOPL Josef Maurer s tím, že tuto funkci odborová organizace vedení ČSA nabídla už dříve. Nabídka na účast při jednáních je pro OOPL nová, s vedením společnosti se podle Maurera zástupci OOPL sejdou začátkem příštího týdne a dohodnou bližší podrobnosti.

Letecké odbory požadují okamžité zastavení převodu letadel z mateřské společnosti, aby byl prodej ČSA novému zájemci úspěšný. Přestože se přesunem letadel z ČSA do Holidays Czech Airlines majetek společnosti nezmenšuje, i tak to dopravce poškozuje, uvádí Gaspar. Podle něj hodnota leteckého dopravce nespočívá jen v množství majetku, ale i počtu pravidelných destinací, které je schopen obsloužit, a především v pravidelných cestujících, kteří s ním létají. Dodal, že zmenšováním flotily ČSA a rušením linek aerolinie ztrácí hodnotu jako síťový dopravce.

Piloti přistoupili k protestu minulý čtvrtek, kdy kvůli nim musely ČSA zrušit 25 zpátečních letů. Na místo vlastních zaměstnanců si České aerolinie najaly letadla a posádky zahraničních společností. Tyto společnosti pro ČSA uskutečnily celkem 70 letů, uvedla Hejsková. Poslední pronajatý stroj ruzyňské letiště opustil v úterý večer.