České zakázky v Rusku zatím jisté nejsou, roli hraje Temelín

Praha - Kontrakty za 54 miliard korun, které podepsaly české firmy během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva v Praze, nejsou až tak úplně jisté. Otazníky visí hlavně nad největší zakázkou, tedy výstavbou kolejí na Urale za 40 miliard. 

Včera bylo podepsáno čtrnáct smluv, které by měly českým firmám přinést miliardy. Největší zakázku mají slíbenou OHL Železniční stavby. Za výstavbu 390 kilometrů kolejí na ruském Urale by měly inkasovat 40 miliard korun. Stavět by se mělo už příští rok. Jenže z peněz za výstavbu kolejí zaplatí firma téměř polovinu ruským subdodavatelům. Pro ty české tedy zůstane jen 20 miliard. „Počítáme s podílem řádově 50 až 60 procent pro ruské dodavatele a 40 až 50 procent pro české dodavatele,“ uvedl Michal Štefl, generální ředitel společnosti OHL ŽS. 

Navíc se spekuluje, že o osudu smlouvy rozhodne i to, jestli Rusové získají zakázku na dostavbu Temelína. Bez vládní podpory se koleje na Urale budou stavět jen těžko. Klaus Medvěděva ubezpečil, že dodavatel dostavby jaderné elektrárny Temelín bude vybrán transparentně. Rusové podle Klause zatím nabízejí nejvyšší podíl českých subdodavatelů. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Vedle Rusů se soutěže účastní také Američané a Francouzi.

Vrtulníky jsou jistější

Další kontrakty jsou sice nižší, ale zato mnohem jistější. Mezi ně patří například smlouva, která umožní Leteckým opravnám Malešice opravovat vrtulníky ruské výroby pro další státy. „V současné chvíli je společnost LOM na velmi dobré cestě, aby vyhrála tendr na servis vrtulníků ruské výroby v Indii. Z této smlouvy by měl LOM mít minimálně 1,5 miliardy korun,“ uvedl Jan Pejšek, mluvčí Ministerstva obrany. 

Další miliardy pro českou ekonomiku

Firma KP Ria postaví v olympijské Soči paroplynovou elektrárnu za 10 miliard. Plynostav Pardubice by měl pro změnu spolupracovat na výstavbě ropných, plynárenských a energetických objektů za téměř 1,5 miliard korun. „Jedná se o stavbu, která jde z Brandova do Rozvadova a jednu třetinu této stavby realizuje plynostav s firmou Strojtransgas,“ informoval Jiří Krš, generální ředitel Plynostavu Pardubice. 

Společnost ALTA by zase měla vybavit závod na výrobu metanolu za víc než 6 miliard. „Kdyby s podobnými nabídkami a podobnými reálnými uzavřenými kontrakty přijížděli i Američani a Francouzi, tak by to české ekonomice jenom pomohlo,“ uzavřel Jiří Gavor, analytik společnosti ENA.

Sečteno a podtrženo to znamená, že ze slíbených 54 miliard je zatím jistých jen 19 miliard. Zbytek je závislý na politické situaci.