Polsko se bojí pádu eura - a chce do eurozóny brzy vstoupit

Varšava – Přístup Polska ke včerejší dohodě o záchraně eura a faktickému rozdělení Evropské unie je zásadně odlišný od českého stanoviska. Také Polsko sice nejprve zváží, zda se ke smlouvě připojí, ale narozdíl od Česka již deklaruje, že chce do eurozóny brzy vstoupit - už v roce 2015.

Podle premiéra Donalda Tuska bude mít Polsko na situaci v EU vliv pouze tehdy, když euro urychleně přijme. „Pokud padne eurozóna a společná měna euro, když bude mít problémy náš největší obchodní partner Německo, bude to pro Polsko velmi těžké,“ říká polský premiér Tusk. Podle některých expertů by se polská ekonomika propadla o skoro sedm procent a nezaměstnanost by stoupla téměř na 17 procent.

Přijetí společné evropské měny je proto strategickým cílem Polska. „Nejdůležitější je, aby byly vráceny důvěryhodnost a stabilita eurozóny a aby nebyly vyloučeny země, které se chtějí připojit,“ uvedl Tusk. Polsko chce sedět u stolu, kde se rozdávají karty, říká premiér. Po unijním summitu oznámil, že Polsko v každém případě pojede v unii tím rychlejším vlakem.

Měl jste postupovat jako Cameron

Tuskův postoj však naráží na tvrdou kritiku opozice. Ta vzkazuje: měl jste postupovat jako britský premiér David Cameron a nepodřizovat se Berlínu ani Paříži. „Za prvé, omezí to naši nezávislost, za druhé, z našich kapes zaplatíme německým a francouzským bankám,“ rozčiluje se Mariusz Blaszczak ze strany Právo a spravedlnost.

Spor o budoucí pozici Polska v EU si vynutil mimořádnou debatu v parlamentu, která má proběhnout příští týden. Před tím se půtky přenesou i na ulici. Opozice připravuje pochod za nezávislost namířený proti vládě. Očekává se účast až několika desítek tisíc lidí.