Řecká vláda bude jednat s „trojkou“ o nové pomoci

Atény – Inspektoři takzvané trojky – Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky – mají namířeno do řecké metropole na jednání s tamní vládou. Tématem bude nová pomoc dohodnutá v říjnu v objemu 130 miliard eur a výměna státních obligací. Tento nový program by měl Řecko definitivně zachránit před bankrotem.

Během jednání se nebudou řešit další splátky pomoci. Nečeká se ale ani žádné rozhodnutí. Řecku se nedávno podařilo odvrátit bankrot, když zahraniční věřitelé odsouhlasili uvolnění osmi miliard eur ze slíbené pomoci. Peníze má země získat v několika dnech. Záchranný program 130 miliard eur si Řecko domluvilo poté, co mu nestačil první záchranný balíček z loňského května, tehdy ve výši 110 miliard eur.

Zástupci trojky během své návštěvy v Aténách zhodnotí rovněž postup reforem v Řecku. Stále totiž zůstává velké riziko, že ve financích země zůstane na konci roku větší díra, než se počítalo, protože recese snížila daňové příjmy země. Řecko se také potýká s rostoucí mírou nezaměstnanosti, která se blíží hranici osmnácti procent.

V neposlední řadě budou inspektoři v Řecku posuzovat také dopady plánu výměny dluhopisů na banky. „Odnesou to primárně banky z eurozóny. Banky si už na tuto restrukturalizaci předem vytvářely rezervy, takže zvládnout by to měly,“ konstatoval analytik ČSOB Jan Čermák. Řecko má podle dohody představitelů eurozóny a Evropské unie odepsat 50 procent dluhu.

Video Trojka posoudí, jak si vede Řecko
video

Trojka posoudí, jak si vede Řecko