Lotyšská Swedbank čelí hromadnému výběru vkladů

Riga – Největší lotyšská banka se snaží zabránit hromadnému vybírání vkladů způsobenému obavami z kolapsu. Klienti švédské Swedbank v Lotyšsku začali hromadně vybírat své vklady v neděli kvůli spekulacím, že instituce má problémy se zákonem a s likviditou v Estonsku a Švédsku. Ředitel lotyšské divize Swedbank Maris Mancinskis označil spekulace za absurdní.

Podle banky již zhruba 10 tisíc klientů v Lotyšsku vybralo v neděli přes deset milionů latů (366,1 milionu korun). Celkové vklady Swedbank v Lotyšsku činí 1,6 miliardy latů (58,6 miliardy korun). Mancinskis ujistil, že banka funguje normálně a všichni střadatelé mají přístup ke svým vkladům.

Maris Mancinskis, šéf lotyšské Swedbank

„Tato situace nebude mít žádný dopad na naši práci.“


Spekulace o problémech Swedbank a SEB se objevily na sociální sítí Twitter. Mluvčí tajné bezpečnostní služby Kristine Apse-Kruminová uvedla, že policie začala vyšetřovat zdroj informací. Šíření nepravdivých zpráv, které ohrožují stabilitu bankovního systému, je trestný čin, za který hrozí až dva roky vězení.

Lotyšsko se stále zotavuje z hluboké hospodářské recese v roce 2009. V roce 2008 bylo nuceno zachránit svou druhou největší banku a dohodlo se na úvěrové pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která se nyní chýlí ke konci. Minulý měsíc regulační úřady rozhodly o uzavření desáté největší banky v zemi Latvijas Krajbanka kvůli podezření z obrovských podvodů. Vkladatelé se pak několik dní nemohli dostat ke svým penězům.