Největší kontrakt v leteckém průmyslu - česká letadla poletí do Číny

Praha – Český letecký průmysl stojí před podpisem jednoho z největších kontraktů za poslední roky. Plánuje výrobu zcela nového typu letadla. Za projektem stojí konsorcium českých, čínských a amerických firem. Dnes to oznámil generální ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Čína, která chce letadla odebírat, má podle Křížka zájem až o 1 000 nových letadel, která se mají v Česku vyrábět. „Půjde o výrobu zcela nového stroje, který ještě nikde na světě nelétá,“ uvedl šéf CzechInvestu. Velkou část kapitálu pro novou výrobu poskytne čínská strana, dodal Křížek. Další informace k typu letadla ani k firmám, které jeho výrobu plánují, ale zatím neuvedl.

Podrobnosti plánuje agentura zveřejnit až při podpisu kontraktu, který se má uskutečnit v lednu. České letecké podniky už mají se spoluprací na programech zahraničních firem zkušenosti. Například Aero Vodochody spolupracuje s brazilskou firmou Embraer, která je třetím největším výrobcem letadel na světě, na vývoji a výrobě nového vojenského transportního víceúčelového letounu KC-390. Společnost Letov letecká výroba zajišťuje výrobu dveří a mechanismů například pro dopravní letadla Airbus A320 a A380. 

Video Rozhovor s Martinem Velkem
video

Rozhovor s Martinem Velkem

CzechInvest se nedávno stal mimořádným členem Svazu českého leteckého průmyslu. Obě organizace chtějí mimo jiné společnými silami podpořit výrobní kapacity tuzemského leteckého průmyslu. Je to dokonale utajeno.