Roční prémie letos plošně vyplatí 38 procent firem

Praha - Třináctý plat nebo roční prémie letos vyplatí plošně, tedy mezi všechny své zaměstnance, 38 procent českých firem. U další pětiny společností se takové odměny budou týkat vybraných pracovníků. Vyplynulo to z průzkumu mezi 123 předními zaměstnavateli, který na přelomu listopadu a prosince provedla společnost LMC. Na 42 procent se proti loňsku téměř zdvojnásobil podíl podniků, které se letos 13. plat ani roční prémie vyplatit nechystají.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: David Port

V odměňování zaměstnanců se u firem často projevila opatrnost kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje ekonomiky. „Ukazuje se, že vyplácení ročních prémií v tuzemských firmách není vázáno jen na výkon odvedený během daného roku, ale je do velké míry ovlivněno také očekáváními, která firmy mají do dalších období,“ uvedl mluvčí LMC Tomáš Dombrovský.

Ačkoliv drtivá většina firem má mnohem lepší výsledky než vloni, zvyšuje se podíl těch, které žádné bonusy zaměstnancům nevyplatí, dodal Dombrovský. Podíl společností, které neplánují vyplatit 13. plat ani roční prémie, na letošních 42 procent vzrostl z loňských 22 procent.

Údaje z průzkumu mezi zaměstnavateli přitom potvrzují také očekávání, která mají sami zaměstnanci. V průzkumu na portálu Jobs.cz, který LMC provozuje, plných 56 procent respondentů uvedlo, že vzhledem k nepříznivým ekonomickým podmínkám neočekávají vyplacení 13. platu ani ročních prémií.

Dalších 29 procent lidí se na mimořádné přilepšení k platu těší, protože roční prémie nebo 13. platy jsou v jejich firmě standardně vypláceny. Zbylých 15 procent respondentů v době odpovědi nemělo jistotu, neboť vedení dosud o vyplacení odměn nerozhodlo.